Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
guantanamo
31.12.2013 20:42

Słowacja przyjęła więźniów z Guantanamo

Chodzi o trzech ostatnich ujgurskich więźniów zwolnionych z amerykańskiego obozu na Kubie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Słowacja przyjęła trzech ostatnich ujgurskich więźniów zwolnionych z amerykańskiego obozu w Guantanamo. Ujgurzy zostali zatrzymani ponad 12 lat temu w Afganistanie jako domniemani sprzymierzeńcy Al-Kaidy.

Są już oni na Słowacji. Obecnie znajdują się w obozie dla imigrantów, uczą się słowackiego i przygotowują do nowego życia - powiedział agencji AFP rzecznik słowackiego MSW Ivan Netik.

Zatrzymanych w Afganistanie 22 Ujgurów - członków muzułmańskiej tureckojęzycznej mniejszości z Sinkiangu (Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur, chiń. Xinjiang) na północnym zachodzie Chin, Amerykanie wzięli za członków ETLM (separatystycznego islamskiego ruchu Turkiestanu Wschodniego). ETLM uważany jest przez Pekin za ruch terrorystyczny.

Przetrzymywani w Guantanamo Ujgurzy już kilka lat temu zostali uznani za niewinnych. Odesłanie ich do Chin nie było możliwe ze względu na grożace im tam prześladowania, a kraje trzecie bały narazić się Pekinowi. Pięciu Ujgurów przyjęła w 2006 roku Albania, w 2009 roku wyspiarska Republika Palau - sześciu, a Bermudy - czterech, w 2010 roku dwóch - Szwajcaria, i w zeszłym roku dwóch przyjął Salwador.

_ Stany Zjednoczone dziękują rządowi słowackiemu za ten humanitarny gest i gotowość poparcia amerykańskich starań o zamknięcie więzienia w Guantanamo _ - podał w komunikacie rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że wyjazd zwolnionych na Słowację stanowi _ ważny etap w dążeniu do zamknięcia więzienia _.

Bratysława w 2010 roku przyjęła trzech innych więźniów Guantanamo, pochodzących z Egiptu, Azerbejdżanu i Tunezji.

Według specjalnego wysłannika amerykańskiego departamentu stanu ds. zamknięcia Guantanamo Clifforda Sloana, 22 Ujgurów z Guantanamo znajduje się obecnie w sześciu różnych krajach.

Obecnie w amerykanskiej enklawie Guantanamo na Kubie z 779 zesłanych tam podejrzanych o terroryzm osób pozostaje 155. Do zwolnienia kwalifikuje się około 76, w tym 55 Jemeńczyków.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: guantanamo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz