Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mikołaj przybył
11.01.2012 09:46

Śledztwo w sprawie płk. Przybyła przekazane do Warszawy

Wczoraj doszło już do przesłuchania rannego prokuratora, który przebywa w poznańskim szpitalu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marek Zakrzewski)

Śledztwo w sprawie próby samobójczej płk. Mikołaja Przybyła zostaje przekazane do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Sławomir Schewe.

Wczoraj śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności próby samobójczej wojskowego prokuratora płk. Mikołaja Przybyła, wszczęła Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Poznaniu. Doszło już do przesłuchania rannego, który przebywa w szpitalu. Ppłk Schewe nie chciał ujawnić szczegółów złożonych wyjaśnień.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest na podstawie artykułu 151, zgodnie z którym, _ kto za namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5 _. Artykuł ten stosuje się w sprawach dotyczących samobójstw.

Przedwczoraj szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztof Parulski zapowiadał, że śledztwo w tej sprawie będzie wszczęte przez warszawską prokuraturę okręgową. Wczoraj jej szef płk Ireneusz Szeląg poinformował, że wszczęcie śledztwa przez poznańską prokuraturę nie wyklucza, że postępowanie trafi na dalszym etapie do Warszawy. - _ Wtedy materiały z Poznania nie byłyby przekazane do Warszawy celem oceny, czy rozpoczynać śledztwo, tylko już w celu dalszego prowadzenia sprawy _ - wyjaśnił.

W Polsce są dwie Wojskowe Prokuratury Okręgowe - w Poznaniu i w stolicy. W związku z tym, że płk Przybył jest prokuratorem jednostki poznańskiej, zapowiadano, że śledztwo w takiej sprawie musi prowadzić inna równorzędna prokuratura.

Płk Przybył postrzelił się przedwczoraj w przerwie konferencji prasowej, na której odnosił się do medialnych zarzutów o złamanie prawa w postępowaniu dotyczącym przecieku ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przed konferencją uprzedził dziennikarzy, że między swoim wystąpieniem a pytaniami będzie chciał przewietrzyć salę. Po wyjściu dziennikarzy z pokoju strzelił sobie w głowę.

Wczoraj prokurator oświadczył, że próbował popełnić samobójstwo, bo _ bronił honoru ludzi, których znał i którzy świetnie pracują. _ Zaznaczył, że chciał, aby prokuratura przetrwała, i to pod dowództwem gen. Parulskiego.

Płk Przybył przebywa w poznańskim szpitalu, przeszedł zabieg chirurgiczny w związku z raną postrzałową, jego stan jest dobry. W czwartek ma zostać przeniesiony do szpitala w Bydgoszczy.

Czytaj więcej o sprawie płk. Mikołaja Przybyła
PSL o prokuraturze. To trochę jak w Kościele Poseł PSL uważa, że Naczelny Prokurator Wojskowy nie powinien pełnić już tej funkcji,
Za publikację tego zdjęcia potępili gazetę Zdjęcie prokuratora wojskowego po podjętej wczoraj próbie samobójczej znalazło się na pierwszej stronie oraz wewnątrz dzisiejszego wydania Super Expressu.
Pierwszy wywiad po próbie samobójczej. "Chciałem się zabić, ktoś przeszkodził" _ - Wiem, że za moją głowę była nagroda miliona złotych - _powiedział prokurator Przybył.
Tagi: mikołaj przybył, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz