Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
smoleńsk
22.06.2012 15:41

Śledztwo w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Kiedy odzyskamy wrak?

W przyszłym tygodniu Andrzej Seremet spotka się z prokuratorami wojskowymi, którzy wrócili z Moskwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Jest nadzieja, że wrak Tu-154 wróci do Polski późną jesienią - powiedział * *prokurator generalny Andrzej Seremet. *

Mimo że od katastrofy minęły ponad dwa lata, wrak pozostaje w Rosji ze względu na toczące się tam śledztwo. Polska wiele razy zabiegała o jego zwrot. Kwestia przekazania do Polski wraku Tu-154 była jednym z głównych tematów zakończonych w czwartek w Moskwie rozmów między polskimi prokuratorami i przedstawicielami rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Jak powiedział w piątek Seremet, w przyszłym tygodniu spotka się on z prokuratorami wojskowymi, którzy wrócili z Moskwy. Mają mu oni przedstawić całość tych rozmów i ich efekty.

_ - Wiem już, że jeśli chodzi o określenie terminu zwrotu wraku samolotu, to strona rosyjska podtrzymuje swoje stanowisko, że może to nastąpić z chwilą zakończenia prowadzonego przez Rosjan śledztwa _ - mówił. Dodał, iż zgodzono się na przystąpienie do rozmów dotyczących organizacji, logistyki sprowadzenia szczątków. Jak mówił ma powstać swego rodzaju _ mapa drogowa _ tych działań.

Dodał, że obie strony zrobią wszystko, by _ być gotowym na moment sprowadzenia wraku _. Pytany, kiedy to może nastąpić, powiedział, iż nie chce rozbudzać niepotrzebnych emocji, ale sądzi, iż są pewne nadzieje, że sprowadzenie wraku _ można wiązać z późną jesienią _.

Seremet powiedział również, że po sprowadzeniu do Polski wrak, który jest własnością ministerstwa obrony narodowej, pozostanie w dyspozycji wojska z możliwością - jeśli zajdzie taka konieczność - dodatkowych badań np. przez prokuratorów czy biegłych.

Zwrócił również uwagę, że gabaryty szczątków mogą utrudniać jego przewóz do Polski, dlatego potrzebna jest odpowiednia logistyka transportu. Jak mówił, prokuratorzy wojskowi sugerują użycie transportu kolejowego. Ma to ograniczyć do minimum ewentualną potrzebę przecinania elementów samolotu. Wrak - do czasu zakończenia _ polskiego śledztwa _ - miałby być przechowywany w wojskowych hangarach.

Rzecznik MON Jacek Sońta pytany, gdzie wojsko zamierza umieścić wrak po zakończeniu czynności prowadzonych przez polskich prokuratorów, odparł, że _ resort nie ma obecnie dalekosiężnych planów w tej kwestii _. Dopytywany o propozycje zgłaszane m.in. przez poprzedniego szefa MON Bogdana Klicha, by szczątki samolotu ulokować w Muzeum Wojska Polskiego odparł, że jest to niewykluczone.

W kwietniu w wywiadzie dla PAP minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że fakt, iż po dwóch latach od katastrofy smoleńskiej szczątki samolotu wciąż nie wróciły do Polski, _ jest poważnym zgrzytem w relacjach polsko-rosyjskich _. W maju poinformował swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Konowałowa, że Polska przygotowuje się do rozpoczęcia rozmów nt. sprowadzenia do Polski wraku Tu-154. Poinformował, że Konowałow powtórzył wcześniej składane zapewnienie, iż strona rosyjska jest gotowa zwrócić Polsce wrak po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Seremet przyjechał do Pabianic, aby uczestniczyć w uroczystym otwarciu wyremontowanego gmachu miejscowej prokuratury rejonowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Badania wraku Tu-154. Rosja konsekwentna Jest zgoda Rosjan na dopuszczenie polskich ekspertów do badania wraku Tu-154.
Pojadą do Smoleńska. Chcą przewieźć wrak Eksperci mają uzgodnić sposób przetransportowania do Polski fragmentów polskiego samolotu.
Tu-154 wróci do Polski? Gowin poinformował Minister sprawiedliwości poinformował Aleksandra Konowałowa, że Polska przygotowuje się do rozpoczęcia rozmów nt. sprowadzenia do Polski wraku Tu-154.
Tagi: smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz