Notowania

Przejdź na
rosja
20.07.2013 17:22

Śledztwo w sprawie antyputinowskich graffiti

Obraźliwe napisy pojawiły się dwa dni temu na budynku Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu - poinformowała dzisiaj moskiewska policja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Umieszczenie napisów zostało uznane za wandalizm, za który grozi kara do trzech lat więzienia. W czwartek, gdy pojawiły się antyputinowskie napisy, przez Moskwę przetaczała się demonstracja zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego; protestowali oni przeciw skazaniu go na pięć lat kolonii karnej.

Manifestanci mieli - według fotoreportera AFP - napisać na budynku Dumy _ Putin jest złodziejem _ oraz obraźliwe hasła sugerujące, że prezydent Rosji jest homoseksualistą. Rozklejono też plakaty z hasłem _ Nawalny na prezydenta, Putin musi iść do więzienia _ oraz kilkadziesiąt czerwonych naklejek z nazwiskiem Nawalnego.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że o ile _ konstruktywna krytyka (Putina) _ jest mile widziana, to inwektywy są nie do zaakceptowania.

Nawalny został skazany w czwartek przez sąd w Kirowie za spowodowanie strat w państwowej spółce leśnej; w piątek został warunkowo zwolniony z aresztu i ma pozostać na wolności do rozpatrzenia przez sąd apelacji.

Przeciwko wyrokowi w sprawie Nawalnego odbywały się liczne protesty, a w Moskwie i Petersburgu zatrzymywano stronników opozycjonisty.

Nawalny jest adwokatem. Zasłynął z walki z korupcją, jest też znanym blogerem i jednym z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych i powrotowi Władimira Putina na Kreml.

Czytaj więcej w Money.pl
Demonstracje w Rosji. Są pierwsi zatrzymani W centrum Moskwy doszło do zatrzymań stronników Aleksieja Nawalnego
Snowden wkrótce będzie wolny? - _ Stosunki z USA ważniejsze niż działania wywiadów _ - mówi tymczasem Władimir Putin.
To największe manewry od upadku ZSRR Władimir Putin obserwował manewry wojskowe, w których udział bierze 160 tys. żołnierzy, 5 tys. czołgów, 130 samolotów bojowych i kilkadziesiąt okrętów.
Tagi: rosja, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz