Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śledztwo smoleńskie znów umorzone

0
Podziel się:

- Nie wykryto żadnej winy funkcjonariuszy publicznych - argumentuje prokuratura, umarzając śledztwo. - To tuszowanie sprawy - grzmi PiS.

Śledztwo smoleńskie znów umorzone
(PAP/Rafał Guz)

Śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska ponownie umorzone. Prokuratora stwierdziła, że w działaniach urzędników, którzy przygotowywali w 2010 roku wizyty prezydenta i premiera, nie było znamion przestępstwa. _ - To tuszowanie sprawy - _ tak decyzję prokuratury komentuje Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS.

Aktualizacja: 13:45

Decyzja prokuratury nie jest prawomocna. Rzeczniczka prokuratury prok. Renata Mazur poinformowała, że postępowanie umorzono z braku znamion przestępstwa. Stało się to po tym, jak prokurator wypełnił zalecenia sądu oraz przeanalizował po raz kolejny cały materiał dowodowy i doszedł do takich samych wniosków, jak rok temu. Decyzja prokuratury jest nieprawomocna.

_ Nie wykryto żadnej winy funkcjonariuszy publicznych. Należy zaznaczyć, że byli oni odpowiedzialni jedynie za przygotowywanie wizyt polskich polityków w Smoleńsku, nie zaś za ich przeprowadzenie. To nie oni realizowani przeloty - _ argumentowała prokuratura. Podano również, że w tej sprawie wpłynęło ponad 380 wniosków od osób pokrzywdzonych.

_ - To tuszowanie sprawy - _ tak decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie organizacji lotów do Smoleńska komentuje Mariusz Błaszczak. Szef klubu PiS zapowiada, że ta sprawa się tak nie skończy i zapewne oprze się o sąd. _ - Pełnomocnicy osób poszkodowanych zwrócą się w trybie nadzoru do Prokuratora Generalnego o wznowienie sprawy albo sprawa trafi do sądu z prywatnego oskarżenia. Nie ulega wątpliwości, że artykuł 231 został złamany i nie dopełniono obowiązków przede wszystkim w przypadku Biura Ochrony Rządu - _przekonuje.

Polityk dodaje, że już w ubiegłym roku prokuratura w materiałach rozesłanych do poszczególnych resortów wskazywała na szereg zaniedbań za które wciąż nikt nie poniósł odpowiedzialności.

_ - PiS mówi o tuszowaniu sprawy i ochronie odpowiedzialnych urzędników. Z niczym takim nie mamy do czynienia - _ zapewnia minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Minister podkreślił, że wszystko, co jest związane z katastrofą smoleńską powinno być wyjaśnione - jak się wyraził_ - do bólu _. Przypomniał, że on sam 10 kwietnia 2010 roku stracił przyjaciół i znajomych. Zwrócił też uwagę, że katastrofa była ogromną tragedią, która dzieli społeczeństwo. _ - Staje się elementem, który rozdziela społeczeństwo. Decyzję prokuratury można zaskarżyć. To bolesny proceder, ale nieodzowny - _dodał.

Leszek Miller nie jest zaskoczony decyzją prokuratury. Szef SLD uważa, że osoby odpowiedzialne za katastrofę już nie żyją:_ - według mojego przekonania, osoby odpowiedzialne za katastrofę nie żyję. Jeżeli chodzi o organizacje lotu, to odpowiedzialna była Kancelaria Prezydenta _.

Sprawa dotyczy organizacji lotów do Smoleńska premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 roku i prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia tegoż roku. Ten drugi lot zakończył się katastrofą. Prokuratura badała kwestię ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i polskiej ambasady w Moskwie.

Po raz pierwszy śledztwo w cywilnym wątku katastrofy smoleńskiej praska prokuratura umorzyła w czerwcu 2012 r. Śledczy tłumaczyli wówczas, że _ zabrakło wszystkich elementów, które muszą być _, aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków; w tym przypadku - godzenia w dobro powszechne i dobro instytucji państwowych. Prokuratura uznała wtedy, że nie ma nikogo, kto mógłby tą decyzję zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego.

_ Ani w kancelariach premiera i prezydenta, ani w MSZ, ani w MON prokuratura nie znalazła osób, które można obarczyć karną odpowiedzialnością za przygotowanie wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. Dziś ogłosiła umorzenie śledztwa. Powodem jest brak znamion przestępstwa - _oświadczyła wtedy rzecznik praskiej prokuratury Renata Mazur. Decyzja o nielądowaniu w Smoleńsku zdaniem Renaty Mazur należała jedynie do przewoźnika 36 pułku specjalnego lotnictwa. A że są to wojskowi, cywilne śledztwo ich nie obejmowało.

Prokuratura przyznała jednak, że były nieprawidłowości w przygotowaniach lotów; np bałagan w dokumentacji opieszałość w przekazywaniu informacji, miedzy kancelarią premiera a prezydenta, to jednak za mało by postawić zarzuty. Tymczasem z wcześniejszego raportu NIK wynika, że organizacja wyjazdów najważniejszych osób w państwie, nie gwarantowała należytego poziomu bezpieczeństwa. Brakowało spójnego systemu procedur, a istniejące przepisy były w wielu wypadkach lekceważone.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz donosi i stawia kolejne żądania - _ Występuję przeciwko prokuratorom wojskowym, żądając natychmiastowego odsunięcia ich od śledztwa w sprawie Smoleńska _ - powiedział poseł PiS.
Zaskakujące słowa w sprawie Smoleńska Stefan Niesiołowski domaga się głowy szefa PAN: _ on uwiarygadnia raka, który toczy Polskę _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)