Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śledztwo smoleńskie. PiS nie rezygnuje, chce wyjaśniać przyczyny katastrofy

0
Podziel się:

- Nie ma wątpliwości, że mieliśmy do czynienia ze zbrodnią - przekonuje Antoni Macierewicz.

Śledztwo smoleńskie. PiS nie rezygnuje, chce wyjaśniać przyczyny katastrofy
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bFeXpIvF

PiS przedstawi projekt ustawy dotyczącej wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej w ciągu miesiąca - zapowiedział wiceprezes partii Antoni Macierewicz. Politycy PiS na razie nie chcą mówić o założeniach projektu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył wczoraj, że potrzebna jest ustawa dotycząca wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Według szefa PiS ustawa miałaby doprowadzić do _ zdecydowanego, intensywnego śledztwa _ w sprawie katastrofy.

Z kolei Macierewicz powiedział dziś, że projekt ma m.in. zapobiec przedawnieniu spraw dotyczących odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za katastrofę. Macierewicz podkreślił, że PiS doprecyzowuje projekt.

bFeXpIvH

_ - Największy problem jest związany z upływem czasu karalności poszczególnych przestępstw. Prokuratura prowadzi tak pracę, żeby umorzyć z racji przedawnienia przestępstwa z artykułu 231 kodeksu karnego _ - powiedział.

Przywołany artykuł stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

_ - To gołym okiem widać w sprawie odpowiedzialności szefostwa Biura Ochrony Rządu. Sąd nie podjął żadnych czynności w tej sprawie, chociaż akt oskarżenia wpłynął chyba półtora roku temu. Takich zjawisk przy poszczególnych wątkach jest wiele _ - dodał wiceprezes PiS.

Macierewicz mówił, że _ rozdrobniono sprawy na poszczególne wątki _ tak, aby nikt nie mógł się zorientować _ co naprawdę się dzieje _. Zdaniem polityka PiS trzeba zmienić obecny stan, w którym rodziny ofiar katastrofy jako pierwsze nie dowiadują się np. o wynikach ekspertyz.

bFeXpIvN

_ - To jeden z wielu powodów, który sprawia, że taka ustawa musi zostać przyjęta, żeby to śledztwo mogło być skutecznie przeprowadzone _ - dodał.

Zapytany, kiedy można spodziewać się projektu Macierewicz odparł, że _ w ciągu miesiąca najdalej _.

Zaznaczył, że od dawna mówi o _ zbrodni smoleńskiej _. - _ Nie ma wątpliwości, że mieliśmy do czynienia ze zbrodnią. Ci ludzie zginęli dlatego, że samolot wybuchł w powietrzu. (...)Uważam, że mieliśmy do czynienia nad Smoleńskiem z eksplozją samolotu na skutek zaniechań lub działań mających charakter tych, które nazywane bywają "działaniem osób trzecich" _ - powiedział Macierewicz.

Dopytany, kim są _ osoby trzecie _ odpowiedzialne za wybuch, odpowiedział: _ Nie jesteśmy na takim etapie postępowania naszego zespołu parlamentarnego byśmy mogli wskazać takie osoby. Nie jest specjalną tajemnicą, że wszystkie poszlaki wskazują, że winni są po stronie rosyjskiej _.

bFeXpIvO
Czytaj więcej w Money.pl
Wraca sprawa wybuchu nad Smoleńskiem Antoni Macierewicz uważa, że najnowsze doniesienia potwierdzają hipotezę, że przyczyną katastrofy była eksplozja samolotu.
Tusk ma dosyć bzdur o Smoleńsku Premier zapowiedział ocenę pracy parlamentarnego zespołu, którym kieruje Antoni Macierewicz.
Macierewicz doniesie na Tuska. Chodzi o... Poszło o wydanie zespołowi Laska dokumentów i zdjęć dotyczących katastrofy smoleńskiej.
bFeXpIwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)