Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
05.08.2011 09:10

SLD złoży wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego

SLD chce by Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro odpowiedzieli za śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski zapowiedział w Polskim Radiu, że na następnym posiedzeniu Sejmu jego partia złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro. Wniosek jest związany z pracami komisji śledczej, która badała sprawę śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. *

Aktualizacja 9:27

Napieralski powiedział w Salonie Politycznym Trójki, że Sojusz nie zamierza czekać ze złożeniem wniosku po wyborach, ponieważ sprawa śmierci Blidy jest zbyt poważna. Poza tym - jak tłumaczył przewodniczący SLD - obowiązuje kontynuacja i wniosek rozpatrzy najwyżej następny parlament.

- _ Coś się złego wydarzyło - zginęła kobieta. My uważamy, że niepotrzebnie i to jest wielka tragedia. Był w tym jednak udział polityków i przestroga dla następnych rządów musi być taka, że jeśli manipulujesz służbami specjalnymi to musisz ponieść za to karę _- stwierdził Napieralski.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

Napieralski dodał też, ze nie boi się oskarżeń ze strony politycznych konkurentów, ze próbuje sprawę Blidy wykorzystać w czasie kampanii wyborczej. _ - Zginęła kobieta i ja nie będę patrzył na kalendarz polityczny _ - stwierdził lider Sojuszu.

SLD wniosek o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu złoży prawdopodobnie po tym, jak na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowane sprawozdanie z prac komisji, która badała sprawę Barbary Blidy.

Pod koniec lipca komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przyjęła raport końcowy ze swych trzyipółrocznych prac. Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym raporcie były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a były szef ABW Bogdan Święczkowski i były wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne. _ Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy _ - głosi raport.

Użyteczne informacje:[

Baza polityków w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/politycy/ )Raport formułuje m.in. hipotezę, że Blida po wkroczeniu ABW do jej domu prawdopodobnie nie chciała popełnić samobójstwa, lecz jedynie zakładała możliwość okaleczenia. Niewykluczona jest także - jak zaznaczono - szamotanina między Blidą a agentką ABW odprowadzającą ją do łazienki, gdy ta ostatnia zobaczyła broń w rękach Blidy i _ próbowała ją powstrzymać _. Postulowane jest też wyeliminowanie w przyszłości sytuacji, gdy na czele policji i służb specjalnych stoją prokuratorzy, i to wskazywani przez jedną osobę - dysponenta politycznego.

Napieralski skrytykował też raport komisji śledczej ds. nacisków, autorstwa szefa tej komisji Andrzeja Czumy (PO). - _ Platforma obiecała cztery lata temu, że zdemontuje IV RP, posprząta po tym całym zamieszaniu _ - mówił Napieralski. Tymczasem - jak dodał - _ ten raport pokazuje, że nic się nie stało. Kiedy mamy drugi raport Ryszarda Kalisza - fakty, które podaliśmy, że naciski jednak były. Rozumiem, że PO zawiązuje sojusz z PiS-em, broni PiS-u, to jest coś nie do pomyślenia _ - ocenił Napieralski.

Według raportu innej komisji śledczej, autorstwa Andrzeja Czumy (PO), nie ma podstaw do stwierdzenia, aby w latach 2005-2007 istniał mechanizm, który umożliwiałby przedstawicielom władz państwowych nielegalne wywieranie wpływów na prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych. Raport Czumy chwali PiS, a krytykuje PO.

Czytaj inne informacje o sprawie śmierci Barbary Blidy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t136968.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komisja;blidy;glosuje;poprawki;do;raportu,192,0,880320.html) Awantura w komisji Blidy. _ Ręce opadają _ Sporem o kolejność głosowania i sposób rozpatrywania poprawek rozpoczęło się ostatnie posiedzenie sejmowej komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t127225.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ziobro;za;smierc;blidy;odpowiada;sld,71,0,851015.html) Ziobro: Za śmierć Blidy odpowiada SLD Gdybym został prokuratorem generalnym, Rychu i Zbychu mieliby się czego obawiać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t141436.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;smierc;blidy;to;nie;powod;do;dowcipow,198,0,850886.html) Tusk: Śmierć Blidy to nie powód do dowcipów - _ Odpowiedź w sprawie odpowiedzialności za śmierć Barbary Blidy, tylko bez głupich dowcipasów, bo to jest za poważna sprawa _ - premier skomentował wypowiedzi Ziobry i Kaczyńskiego.
Tagi: Jarosław Kaczyński, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz