Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD zabiera głos w sprawie pedofilii

0
Podziel się:

Apel SLD ma związek z ujawnionymi ostatnio przypadkami pedofilii wśród polskich księży.

SLD zabiera głos w sprawie pedofilii
(PAP/Rafał Guz)

SLD zaapelowało w piątek do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, aby objął szczególnym nadzorem postępowania dot. aktów pedofilii. Politycy Sojuszu chcą też, by premier i minister pracy reagowali w przypadkach pedofilii, a nie schylali głowę przed episkopatem.

Apel SLD ma związek z ujawnionymi ostatnio przypadkami pedofilii wśród polskich księży, chodzi m.in. o ściganego listem gończym przez Interpol ks. Wojciecha Gila, który miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci na Dominikanie, byłego już ks. Jacka S., na którym ciąży 17 zarzutów, czy proboszcza parafii na warszawskim Tarchominie Grzegorza K., skazanego nieprawomocnie w związku z _ innymi czynnościami seksualnymi _ wobec nieletniego.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie nazwał zjawisko pedofilii _ gangreną _. _ - Apelujemy do prokuratora generalnego, aby wszystkie postępowania dotyczące aktów pedofilii objął szczególnym nadzorem. Z machiną kościelną pojedyncza osoba sobie nie poradzi, jeśli nie będzie pomocy państwa, ze strony prokuratury i innych instytucji _ - podkreślił.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że sprawy dotyczące tej kategorii przestępstw _ pozostają w zainteresowaniu prokuratora generalnego _. _ Prokuratura Generalna prowadzi monitoring takich postępowań, gromadzimy informacje o wynikach tych spraw. W postępowaniach dotyczących pedofilii i przestępstw pokrewnych prokuratorzy kierują każdego roku około tysiąca aktów oskarżenia, ich skuteczność jest dosyć wysoka _ - zaznaczył Martyniuk.

Prokurator dodał, że zgodnie z przepisami prawa przez PG nadzorowane są tylko postępowania prowadzone w wydziałach przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratur apelacyjnych. Pozostałe śledztwa PG może monitorować.

Gawkowski zapowiedział także w piątek, że SLD przygotuje pakiet zmian w prawie, które zakładają m.in. wprowadzenie edukacji katechetycznej i testów psychologicznych dla księży. _ - W seminariach duchownych powinny zostać też wprowadzone specjalne zajęcia, które będą dawały możliwość rozpoznawania przypadków wskazujących na to, że ktoś może działać niezgodnie z przepisami _ - przekonywał Gawkowski.

Jak dodał, w najbliższych dniach SLD uruchomi też czerwoną linię interwencyjną, na którą będzie można zgłaszać wszelkie przypadki pedofilii. Jego zdaniem, powinny też zostać powołane centra aktywizacji kryzysowej, które pomagałyby ofiarom pedofilii i oferowały im pomoc psychologiczną.

_ - Oczekujemy interwencji ze strony polskiego rządu - premiera Donalda Tuska, ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, to oni powinni dzisiaj reagować, a nie biernie się przyglądać i de facto schylać głowę przed episkopatem, definitywnie podkreślając, że się nic nie stało _ - mówił Gawkowski.

Rzecznik SLD Dariusz Joński zauważył, że od kilku tygodni słychać o kolejnych przypadkach pedofilii w polskim kościele. - _ Kolejne dzieci padają ofiarą księży-pedofilów, skala (zjawiska), z którym mamy do czynienia jest przerażająca. Z jednej strony mamy do czynienia z bezbronnym dzieckiem, a z drugiej strony z ogromną, bogatą machiną, jaką jest Stolica Apostolska. Dziecko nie ma szans _ - podkreślił rzecznik SLD.

Jak ocenił, potrzebne są ogromne pieniądze na leczenie ofiar pedofilów. _ - Oczekujemy, ale też żądamy od polskiego Kościoła, aby zapłacił ofiarom księży-pedofilów, nie spoczniemy, dopóki polski Kościół za to nie zapłaci _ - oświadczył.

W Kodeksie karnym za doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego grozi od 2 do 12 lat więzienia, za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszczenie się wobec niego innej czynności seksualnej takie samo zagrożenie karą; za doprowadzenie małoletniego do obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności lub udzieleniu mu korzyści - kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Pedofilia w Kościele to sprawa państwowa? Centra pomocy dla poszkodowanych i testy psychologiczne dla księży mających kontakt z dziećmi. Sojusz Lewicy Demokratycznej żąda, by państwo przejęło odpowiedzialność za ofiary pedofilii.
Misja na Dominikanie w sprawie księży? - _ Uzyskamy materiał, którego nie da się zakwestionować przed sądem _ - zapowiada Prokurator Generalny. Będzie śledztwo pod specjalnym nadzorem.
Biskup Guzdek ostro o księdzu pedofilu - Zero tolerancji dla pedofilii - zadeklarował dziś biskup polowy Wojska Polskiego.
Umowa koalicyjna SLD przed wyborami Leszek Miller i Waldemar Witkowski podpisali umowę, która przewiduje utworzenie koalicji wyborczej na wybory: europejskie i samorządowe w 2014 r. i parlamentarne w 2015 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)