Notowania

szkolnictwo w polsce
01.09.2013 15:38

SLD za likwidacją gimnazjów i małymi klasami

Postulaty SLD, dotyczące edukacji, zaprezentował dzisiaj szef partii Leszek Miller.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lewica chce również ścisłego powiązania szkolnictwa zawodowego z potrzebami polskiej gospodarki. Postulaty SLD, dotyczące edukacji, zaprezentował dzisiaj szef partii Leszek Miller.

_ - Chciałbym, aby instytucje państwa przejęły odpowiedzialność za poziom kształcenia i za jego finansowanie. Uważamy, że płace uczelni powinny być finansowane z centralnego budżetu, a nie z budżetów samorządów. Nie dlatego, że samorządy nie potrafią tego robić, ale dlatego, że samorządy nie otrzymują z budżetu centralnego wystarczających kwot finansowych, które mogłyby być na ten cel użyte _ - mówił na konferencji prasowej Miller.

SLD, jak zaznaczył, postuluje też likwidację gimnazjów i powrót do systemu ośmioletniej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły ogólnokształcącej lub trwającej trzy lata szkoły zawodowej. _ - Nie ulega wątpliwości, że instytucja gimnazjum, wprowadzona za rządów Jerzego Buzka, nie sprawdziła się. Czym prędzej od tego odejdziemy, tym lepiej _ - zaznaczył Miller.

O tym, że system, w którym istnieją gimnazja się nie sprawdza, mówiła Monika Pniakowska, nauczycielka z liceum ogólnokształcącego. _ Młodzież w wieku 14-16 lat ma dużo problemów, związanych m.in. z dojrzewaniem, z buntem społecznym. W gimnazjach nie ma kto o te osoby zadbać _ - oceniła. Na konferencji był też uczeń liceum Aleks Polak, który mówił, że gimnazja powodują narastanie patologii społecznych.

Kolejnym z postulatów SLD jest to, by w klasach szkolnych było stosunkowo niewielu uczniów. - _ W ten sposób moglibyśmy zatrudnić tych nauczycieli, którzy odejdą z gimnazjów _ - mówił Miller.

SLD chce też, by szkoła pełniła wyraźniej funkcje socjalne i społeczne - by prowadzonych było więcej zajęć pozalekcyjnych, żeby rozwijano sport w szkołach i by wrócić do gabinetów medycznych w szkołach. _ Byłbym też za tym, by rozwój szkolnictwa zawodowego był ściśle skorelowany z potrzebami polskiej gospodarki - zarówno rynków lokalnych, jak i ogólnopolskich _ - dodał.

Postulaty te są częścią Lewicowego Katalogu Edukacyjnego, które SLD zaprezentowało już w 2012 r. Wśród innych punktów tego dekalogu jest też np. to, by państwo zapewniało uczniom podręczniki i finansowało wszystkim dzieciom wychowanie przedszkolne.

Czytaj więcej w Money.pl
60 milionów zł mniej na "Radosną szkołę" Na budowanie przy szkołach podstawowych placów zabaw zostanie w budżecie tylko rezerwa w wysokości 40,2 mln zł.
Ubezpieczenie równie ważne jak książki 1 września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Warto pamiętać o ubezpieczeniu przed finansowymi konsekwencjami wypadków, które mogą wydarzyć się w szkole.
Sześciolatki w szkołach? Oni zagłosują "za" W ostatnich latach na dostosowanie szkół do potrzeb najmłodszych uczniów przeznaczono 2,6 mld zł.
Tagi: szkolnictwo w polsce, likwidacja gimnazjów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz