Notowania

ustawa antyaborcyjna
18.02.2011 13:49

SLD w kampanii zagra aborcją. Chce zniesienia zakazu

Balicki: chcemy dopuszczenia przerywania ciąży do 12. tygodnia. Wrócimy też do in vitro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) zapowiada, że na wiosnę Sojusz wróci do debaty na temat liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Przedstawi wtedy m.in. swój projekt ustawy, który dopuszcza przerywanie ciąży do 12. tygodnia, na podstawie decyzji kobiety.

Balicki powiedział, że problematyka aborcyjna powinna być elementem dyskusji w jesiennej kampanii wyborczej. _ Kampania wyborcza jest tym okresem, kiedy należy rozmawiać o ważnych sprawach dla Polaków _ - argumentował.

Jego zdaniem lewica, _ jeśli nie chce się kompromitować _, nie może _ spraw wolności obywatelskich spychać _ na margines.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t85191.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/balicki;to;kosciol;walczy;z;demokracja,38,0,683302.html) Balicki: To Kościół walczy z demokracją
Dlatego jak zapowiada Balicki - _ Sojusz na przełomie kwietnia i maja chce wrócić do debaty w sprawie aborcji. Według niego, prócz prezentacji projektu liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, SLD przewiduje wtedy serię wydarzeń związanych z problematyką aborcyjną _. Planowana jest m.in. wystawa o podziemiu aborcyjnym, a także konferencje eksperckie. _ Wrócimy też do filmów, jest przygotowywany nowy film, który będziemy chcieli pokazać _ - dodał.

Według niego, SLD-owski projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie jest gotowy i opiera się na projekcie, złożonym w Sejmie w 2005 roku. Jak tłumaczy, głównym założeniem projektu jest wprowadzenie możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia. _ Decyzja należy do kobiety i musi to być w warunkach bezpiecznych dla zdrowia kobiety _ - wyjaśnił poseł Sojuszu.

_ - Coraz więcej ekspertów mówi, że nie będzie edukacji seksualnej w szkołach, nie będzie dostępu do antykoncepcji, jeśli nie będzie liberalizacji aborcji _ - stwierdził Balicki. Projekt ma też obejmować kwestie edukacji seksualnej w szkołach i refundacji środków antykoncepcyjnych.

Przygotowany w 2005 roku przez SLD, we współpracy z organizacjami kobiecymi, projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie przewidywał m.in. możliwość przerywania ciąży bez ograniczeń do dwunastego tygodnia. Po tym czasie ciążę można byłoby przerwać, gdyby zagrażała zdrowiu lub życiu kobiety, z powodu nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub gdyby ciąża była wynikiem gwałtu.

*SLD domaga się przyspieszenia prac nad refundacją in vitro *

Beata Małecka-Libera (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia odpowiada, że ustawa o in vitro ma być uchwalona _ w ciągu kilku miesięcy _, jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu. SLD zaapelował do minister zdrowia Ewy Kopacz, by zadeklarowała, kiedy wyda rozporządzenie dotyczące refundacji zabiegu in vitro. O tym, że rozporządzenie takie miałoby powstać, w oparciu o projekt ustawy o in vitro autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), w środę poinformowała _ Panorama _ TVP2.

_ -Jednak _ - jak powiedział rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno _ - tylko ustawa o in vitro może dać podstawę do wydania ewentualnego rozporządzenia ws. refundacji tego zabiegu _. Według Beaty Małeckiej-Libery (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia, ustawa o in vitro ma być uchwalona jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

_ Jestem przekonana, że wejście ustawy jest możliwe jeszcze w tej kadencji _ - powiedziała posłanka. Jak przekonywała, _ jest absolutna wola _ do pracy nad propozycjami, które znajdują się w podkomisji.

Poseł SLD Marek Balicki, który zaapelował do minister zdrowia w sprawie rozporządzenia o refundacji in vitro, ma inne zdanie w tej kwestii, niż rzecznik resortu zdrowia. Według niego, wydanie takiego rozporządzenia jest możliwe bez ustawy o refundacji in vitro, wystarczy do tego nowelizacja tzw. ustawy koszykowej.

Zgodnie z przyjętą w połowie 2009 roku nowelą, minister zdrowia ma bowiem prawo określać w rozporządzeniu wykaz świadczeń gwarantowanych, czyli świadczeń opieki zdrowotnej częściowo lub całkowicie finansowanych ze środków publicznych.

_ - Oprócz rozporządzenia jednak _ - jak zaznaczył Balicki - _ konieczne jest uchwalenie ustawy o in vitro _. W opinii Balickiego, prace nad nią jednak _ stoją _, ponieważ w klubie PO nie ma decyzji, czy należy ją w ogóle uchwalać.

Balicki podkreślał na konferencji prasowej w Sejmie: _ Bardzo cieszą nas informacje, z szeregów PO i z mediów, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, czyli taką drogę w sytuacji, kiedy nie ma ustawy, żeby chociaż rozporządzeniem zapewnić finansowanie in vitro _.

Jak ocenił, w Polsce są _ tysiące ludzi cierpiących na niepłodność, (tysiące) par, które dotknięte są tym problemem, a których nie stać na to, żeby zapłacić w pełni za te usługi _.

Poseł SLD zaapelował więc do Kopacz, by _ podjęła to wyzwanie, nad którym już rozpoczęła pracę i żeby publicznie powiedziała, kiedy to rozporządzenie zostanie wydane _.

Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw ws. in vitro, które zostały zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje z PO) i Bolesława Piechę (PiS). W ubiegłym roku zostały zgłoszone także dwa lewicowe projekty. W sumie podkomisja miała pracować nad siedmioma projektami. Na początku lutego zarekomendowała jednak odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Piechy i zdecydowała, że projektem bazowym będzie projekt Kidawy-Błońskiej.

Projekt posłanki PO precyzuje, że korzystanie z in vitro jest dopuszczalne dla małżeństw i par heteroseksualnych. Zapłodnienie pozaustrojowe ma być stosowane po wyczerpaniu innych dostępnych metod terapeutycznych prowadzących do poczęcia i narodzin. Przystąpienie do procedury zapłodnienia in vitro będzie wymagało zgody obydwu partnerów.

Projekt przewiduje też tworzenie zarodków nadliczbowych i ich przechowywanie w odpowiednich warunkach, w bankach tkanek i komórek tak, by mogły być wykorzystane do kolejnych ciąż. Proponowane przepisy zakazują wykorzystywania in vitro w celu wyboru płci potomstwa, chyba że wybór ten pozwala na uniknięcie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zależnej od płci dziecka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakiet;zdrowotny;trafil;do;podkomisji,41,0,734761.html) Pakiet zdrowotny trafił do podkomisji Ustawy dotyczą przekształcania szpitali w spółki, refundacji leków oraz kształcenia lekarzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;ten;pakiet;to;zwyciestwo;pacjentow;i;lekarzy,110,0,700270.html) Kopacz: Ten pakiet to zwycięstwo pacjentów i lekarzy _ - Pakiet zdrowotny skróci kolejki do lekarzy _ - przekonywał premier Donald Tusk. W Sejmie posłowie dyskutują nad reformami przygotowanym przez resort zdrowia.
Tagi: ustawa antyaborcyjna, aborcja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz