Notowania

prof. chazan
12.06.2014 15:18

SLD składa wniosek w sprawie prof.Chazana

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek do prokuratury w sprawie profesora Bogdana Chazana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0))
Rzecznik SLD Dariusz Joński

Ordynator szpitala Świętej Rodziny w Warszawie po odmowie zabiegu aborcji nie wskazał pacjentce innego lekarza, który taki zabieg mógłby przeprowadzić. Według diagnozy, dziecko z powodu licznych wad mogło umrzeć po porodzie.

Radna Warszawy Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła na konferencji prasowej, że szpital przy ulicy Madalińskiego jest jedną z flagowych placówek ginekologiczno-położniczych w Warszawie. Podkreśliła, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest zaniepokojony tym, w jaki sposób dyrektor Chazan zarządza szpitalem.

_ Jego światopogląd, jego wiara wpływają na wykonywanie usług _ - powiedziała radna. Podkreśliła, że pamiętamy o prawie profesora Chazana i innych lekarzy do klauzuli sumienia, a zapominamy o prawie kobiet do zdrowia, do życia i do usług medycznych, zabiegów, które są legalne.

Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział, że przedstawiciele Sojuszu w radzie społecznej szpitala złożą wniosek o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia rady. SLD apeluje też do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o złożenie wniosku w sprawie odwołania z funkcji dyrektora profesora Chazana.

Wiceprezydent miasta Janusz Wojciechowicz zlecił kontrolę szpitala. Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, w szpitalu może dojść do zmian personalnych. Na wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, sprawę bada także Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Z kolei, zgodnie z art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może odmówić wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, ale ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym. Powinien też uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD ostro: Niech lekarze tracą kontrakty SLD zaapelował do ministra zdrowia, by ten zapewnił pacjentów, że lekarze, którzy będą odmawiali ich przyjęcia powołując się na deklarację wiary stracą kontrakty w ramach NFZ.
Arłukowicz zawiadomi prokuraturę? Minister zdrowia po wynikach kontroli zdecyduje, czy zawiadomić prokuraturę w sprawie prof. Bogdana Chazana.
Klauzula sumienia tak, ale co z pacjentem? Szpital, który ma z NFZ kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka NFZ.
Prawa pacjenta zagrożone. Przez deklarację Deklaracja wiary może być zagrożeniem dla praw pacjenta - uważa Amnesty International.
Tagi: prof. chazan, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz