Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sld
07.04.2013 17:42

SLD rozważa inicjatywę ws. bezpośrednich wyborów marszałków

SLD rozważa inicjatywę zmian w ustawodawstwie, by marszałkowie województw byli wybierani w wyborach bezpośrednich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imagestock/iStockphoto)

SLD rozważa inicjatywę zmian w ustawodawstwie, by marszałkowie województw byli wybierani w wyborach bezpośrednich - poinformował na Podlaskiej Konferencji Samorządowej w Białymstoku przewodniczący lewicy w regionie Krzysztof Bil-Jaruzelski.

Na konferencji prasowej w przerwie obrad Bil-Jaruzelski mówił, że to może propozycja kontrowersyjna, ale już przykład województwa podlaskiego pokazuje, że _ warto o takie rozwiązanie się pokusić _.

Przypomniał, że w poprzedniej kadencji samorządu wojewódzkiego sejmik regionu został rozwiązany, jako jedyny w kraju (stało się to w 2007 roku - PAP), dlatego, że w ustawowym czasie nie zdołał wybrać pełnego składu zarządu.

Za przykład podawał też województwo mazowieckie, gdzie _ PSL jest na tyle silne, że marszałek Adam Struzik będzie dożywotnim marszałkiem _. W ocenie Bila-Jaruzelskiego, w tym regionie nie ma szans powstać żadna koalicja bez PSL. W połowie marca SLD wystosował do rządzącej w sejmiku mazowieckim koalicji PO-PSL apel o odwołanie Struzika.

Obecnie marszałka województwa wybierają radni sejmiku. - _ Uważamy, że być może wprowadzenie bezpośrednich wyborów marszałków, na przykładzie już tylko tych dwóch województw - podlaskiego i mazowieckiego - ma sens _ - mówił Krzysztof Bil-Jaruzelski.

Przyznał, że sam klub parlamentarny SLD nie jest w stanie przeforsować takiej propozycji zmian w ustawodawstwie. _ - Liczymy na dyskusję. Wiemy, że z podobnymi hasłami występował także chociażby Ruch Palikota, premier Tusk też wielokrotnie deklarował zainteresowanie sprawami samorządowymi _ - dodał Bil-Jaruzelski.

Poinformował, że w związku z półmetkiem kadencji samorządu 2010-2014, SLD zebrał w całym kraju 600 tys. ankiet na temat działalności samorządów (ich wyniki są opracowywane), w których ankietowani m.in. odpowiadali na pytanie, czy wybory starostów i marszałków powinny być bezpośrednie, podobnie jak wybory wójta, burmistrza i prezydenta. W Podlaskiem na to pytanie pozytywnie odpowiedziało 86 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski jest ich hetmanem koronnym - _ SLD ma nadal propozycję współpracy przeciwko PO i PiS _ - mówi Marek Siwiec.
Miller zagrzewa. "Musimy odnieść sukces" Szef SLD ocenia, że kampania poprzedzająca wybory samorządowe może być trudna, co wymaga od partii nowej strategii i nowych zachowań.
"Polityka jest jak opium - bardzo wciąga" Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, że nie ma rozłamu w SLD i nie będzie.
Tagi: sld, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz