Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD o kryzysie i sposobach na poprawę sytuacji gospodarczej

0
Podziel się:

Sytuacja społeczno-gospodarcza i polityczna kraju była głównym tematem dzisiejszych obrad Rady Krajowej SLD.

SLD o kryzysie i sposobach na poprawę sytuacji gospodarczej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rada Krajowa SLD omówiła dziś pakiet propozycji społeczno-ekonomicznych, które w niedzielę zaprezentuje lider partii Leszek Miller. Mają być one odpowiedzią na pogarszającą się sytuację gospodarczą Polski.

Sytuacja społeczno-gospodarcza i polityczna kraju była głównym tematem dzisiejszych obrad Rady Krajowej SLD. - _ Przyjęliśmy uchwałę w tej sprawie - wyrażamy w niej głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją społeczno-gospodarczą i polityczną, mówimy o wynikach kryzysowych: o wzroście bezrobocia, o słabnięciu wzrostu gospodarczego, o spadku produkcji przemysłowej. Jest też mowa o pogorszeniu się warunków życia Polaków i narastaniu lęku o przyszłość _ - powiedział Miller.

W uchwale wspomniano ponadto - według lidera Sojuszu - o słabości państwa polskiego. _ - Ona się przejawia w kolejnych aferach, nepotyzmie, niewydolności wymiaru sprawiedliwości. Mówimy więc, że czas przeciwstawić się tej sytuacji lewicową strategią wzrostu, rozwoju, zwiększenia liczby miejsc pracy, wysokim poziomem zachowań etycznych _ - wymieniał Miller.

Odpowiedzią na zjawiska opisane w dokumencie Rady Krajowej ma być pakiet propozycji, który szef SLD zaprezentuje na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie. _ - W tej uchwale Rada upoważnia władze partii do przedstawienia lewicowych propozycji w sferze społeczno-gospodarczej, które będą stanowiły plan ochrony Polski przed kryzysem _ - zaznaczył Miler.

Nie chciał zdradzić jednak, jakie konkretnie propozycje zaprezentuje w niedzielę. Wcześniej politycy SLD zapowiadali, że wśród postulatów znajdzie się m.in. wprowadzenie trzeciej, 50-procentowej, stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających; zachęty dla pracodawców, by zatrudniali absolwentów uczelni wyższych, a także osoby po 50. roku życia, oraz propozycja lepszego wykorzystania środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na walkę z bezrobociem. Sojusz opowiada się tez za likwidacją gimnazjów i wzmocnieniem kształcenia zawodowego.

Rada Krajowa przyjęła też kilka uchwał, m.in. w sprawie ustanowienia nowej formuły - sympatyka SLD. _ - Bardzo dużo osób pyta nas, czy mogą być sympatykami, tzn. nie chcą być na razie członkami SLD, nie chcą się oficjalnie wiązać z Sojuszem, ale chcą zadeklarować swoją pozycję sympatyka, dlatego specjalnie stworzyliśmy taką możliwość _ - wyjaśnił lider Sojuszu.

Jak wynika z uchwały przekazanej w sobotę PAP, sympatykiem Sojuszu może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie oraz korzysta z pełni praw publicznych. Status sympatyka można uzyskać po złożeniu w warszawskiej siedzibie partii pisemnej Deklaracji Sympatyka.

Sympatyk SLD ma m.in. prawo m.in. do informacji o działalności partii, jej kół oraz jej przedstawicieli w organach władzy publicznej, aktywnego uczestnictwa w tej działalności, a także brania udziału w kampaniach wyborczych do organów władzy publicznej. Może brać również aktywny udział w kampaniach referendalnych oraz ogólnopolskich i regionalnych wydarzeniach organizowanych przez SLD.

Do obowiązków sympatyka należy z kolei m.in.: propagowanie założeń programowych SLD, a także dbanie dbać o dobre imię partii, jej członków oraz innych sympatyków.

Na sobotniej Radzie była też mowa o przygotowaniach do Kongresu Lewicy Społecznej, który miałby się odbyć w przyszłym roku. Pomysł zwołania Kongresu z udziałem partii, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych po raz pierwszy pojawił się w wystąpieniu Millera na kongresie Sojuszu w kwietniu tego roku.

_ Kongres Lewicy Społecznej to miejsce , gdzie powinno połączyć się: doświadczenie i młodość, siła i przeświadczenie o tym, że lewica w Polsce to ruchy społeczne, organizacje pozarządowe, partie polityczne, stowarzyszenia, to wszyscy ludzie, którzy mają poglądy lewicowe i chcą uczestniczyć w wydarzeniu, które ma być skierowane do szerokiej gamy społeczeństwa _ - podkreślił w rozmowie sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

Jak zastrzegł, nie chodzi o budowanie nowej partii czy formacji lewicowej, a o pokazanie pewnej siły, jaką jest lewica społeczna w Polsce. Wstępna data kongresu to 1 maja 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD przedstawi receptę na kryzys finansowy Sytuacja i problemy gospodarcze Polski są głównym tematem rozpoczętej o godzinie 11 Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Głosują ws. likwidacji IPN. Kto poparł SLD? Według projektu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, po 20 latach ma zostać zakończona lustracja osób publicznych.
Chcą powołać nowego rzecznika. Do walki z... Według Ryszarda Kalisza (SLD) urząd jest potrzebny, choćby po to, by odciążyć RPO; politycy innych klubów są jednak sceptyczni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)