Notowania

sześciolatki do szkół
06.07.2011 13:03

SLD gra w kampanii dziećmi

Szef klubu Grzegorz Napieralski rozmawia z rodzicami przeciwnymi posyłaniu sześciolatków do szkół.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef SLD Grzegorz Napieralski spotkał się z autorami obywatelskiego projektu zmian w ustawie o systemie oświaty, którego głównym celem jest przywrócenie stanu sprzed reformy, czyli m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Napieralski nie zajął stanowiska wobec projektu. Pytał jedynie jego autorów o reakcję marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. _ - Większość parlamentarna jest po stronie PO i PSL, więc czy on dał jakąś nadzieję na procedowanie nad tym projektem? Czy dał chociaż minimalne przyrzeczenie, że będzie praca nad nim, a nie odrzucenie w pierwszym czytaniu? _ - dopytywał.

_ - Jesteśmy na początku rozmów. Jest to projekt obywatelski, więc przechodzi na kolejną kadencję _ - odpowiedział Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

_ - Nasz projekt jest odwróceniem wszystkich zapisów przygotowanych przez minister Katarzynę Hall w 2009 roku. Reformę można robić, tak jak na Zachodzie z pieniędzmi i z szacunkiem dla dzieci _ - powiedziała Karolina Elbanowska. Argumentowała podczas spotkania, że klasy dla najmłodszych dzieci organizowane są _ w dawnych stróżówkach czy w piwnicach, często z małymi oknami, gdzie jest zimno _. Wyraziła też nadzieję, że SLD, jako partia deklarująca się jako prospołeczna, poprze projekt, który _ służy obronie praw dziecka _.

_ - Nakładanie obowiązku edukacji na dzieci 5-letnie, w sytuacji kiedy w co trzeciej gminie nie ma żadnego publicznego przedszkola, jest krzywdzeniem dzieci. Będzie się je upychać kolanem w maksymalnie dużych grupach w szkołach _ - oceniła. Jak dodała, _ za pomocą przymusu i obowiązku nie zwiększy się liczby miejsc w przedszkolach _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zwalniaja;nauczycieli;bo;jest;za;malo;dzieci,168,0,865960.html) Zwalniają nauczycieli, bo jest za mało dzieci
Głównym celem obywatelskiego projektu jest przywrócenie stanu sprzed reformy, a co za tym idzie, oprócz zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków i obowiązku przedszkolnego dla 5-latków, także powrót do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego. Autorzy projektu chcą też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty. Opowiadają się ponadto za objęciem wychowania przedszkolnego - tak jak szkół - subwencją oświatową.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z marca 2009 roku, od 1 września 2012 roku obniżony zostanie wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat. Rok wcześniej, od 1 września 2011 roku, wszystkie 5-latki muszą przejść obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Do tego czasu o tym czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice. Do I klas w całym kraju w roku szkolnym 2010/2011 poszło 12,5 procent dzieci sześcioletnich, a w roku 2009/2010, gdy zaczęto obniżać wiek rozpoczynania nauki, 4,3 procent sześciolatków.

Stopniowemu obniżaniu wieku obowiązku szkolnego towarzyszy sukcesywne wprowadzanie nowej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego dostosowanej do możliwości nauki dzieci młodszych. Przeciw wprowadzeniu wszystkich tych zmian w 2008 i 2009 roku protestowały niektóre stowarzyszenia i organizacje rodziców, m.in. ruch Ratujmy Maluchy!, który zainicjowali Elbanowscy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiele;szkol;jest;gotowych;na;szesciolatki,231,0,865767.html) "Wiele szkół jest gotowych na sześciolatki" Minister edukacji Katarzyna Hall zapewniła, że wiele szkół jest bardzo dobrze przygotowanych na przyjęcie dzieci młodszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t73837.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szesciolatki;w;szkolach;to;dobra;zmiana,156,0,859292.html) "Sześciolatki w szkołach to dobra zmiana" Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall twierdzi, że poparcie rodziców dla pomysłu wysłania sześciolatków do szkoły stale wzrasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/118;mln;zl;na;szklanke;mleka;w;szkolach,174,0,852398.html) 118 mln zł na "szklankę mleka" w szkołach Dzięki akcji uczniowie będą pili mleko za darmo.
Tagi: sześciolatki do szkół, szkoły, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz