Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sławomir Neumann zapewnia, że w NFZ panuje porządek

0
Podziel się:

Nie ma opóźnienia w pracach nad elektronicznymi kartami - mówi wiceminister.

Sławomir Neumann zapewnia, że w NFZ panuje porządek
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jeszcze w tym roku rozpoczną się testy e-recept. Od przyszłego roku NFZ będzie wydawał karty pacjenta i specjalisty medycznego - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Dodał, że nie ma opóźnienia w pracach nad elektronicznymi kartami. _ Wszystko idzie zgodnie z planem. W pierwszej kolejności karty otrzymają lekarze i pielęgniarki po to, żeby nauczyli się z nich korzystać, a potem przekazywali tę wiedzę pacjentom. Informatyzacja musi być wprowadzana stopniowo, to proces kilkuletni, wymagający także oswojenia pacjentów z nowymi rozwiązaniami _ - powiedział Neumann.

Wiceminister zdrowia poinformował, że do końca sierpnia przyszłego roku powinny być przygotowane wszystkie narzędzia elektroniczne: e-konto, e-recepta, e-zwolnienie, e-zlecenie. _ NFZ już rozpoczął testy Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) czyli internetowego konta, na którym zapisywane są informacje o wizytach, poradach lekarskich i kosztach ponoszonych przez NFZ _ - dodał Neumann.

Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta. Będzie ona elementem systemu _ Rejestr Usług Medycznych II _, dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych.

Pacjenci, którzy będą chcieli mieć do dostęp do ZIP otrzymają w oddziałach Funduszu login i hasło, które umożliwią logowanie do portalu. Po zalogowaniu pacjent otrzyma informacje o udzielonych mu świadczeniach i kwocie, którą NFZ przeznaczył na ich finansowanie. Chodzi o wizyty w gabinetach lekarskich, pobyty w szpitalu lub przeprowadzone zabiegi.

Ponadto będzie można sprawdzić uprawnienia do świadczeń, informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

Portal ma być rozbudowywany, a docelowo pacjenci będą mogli oceniać jakość porad udzielanych przez lekarzy. Na portalu znajdą się także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni straszą Polaków prywatną służbą zdrowia Podstawą finansowania ochrony zdrowia w Polsce będzie publiczny płatnik. Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne nie ograniczą dostępu do leczenia tym, którzy ich nie wykupią - zapewniał Sławomir Neumann.
I tak dopłacamy 30 mld do służby zdrowia W takim wypadku, ministerstwo zdrowia chce aby Polacy oddawali te pieniądze z prywatnych kieszeni systematycznie.
"Mniej środków na leczenie pacjentów" Z dyrektywy skorzystają tak naprawdę pacjenci dobrze sytuowani, których stać na to, by za granicą opłacić drogi zabieg.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)