Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: osoby starsze nie czują się zbyt bezpiecznie

0
Podziel się:

Osoby starsze w woj. śląskim, choć lubią swoje miejsce zamieszkania, nie czują się w tam do końca bezpiecznie - wynika z badań zaprezentowanych wczoraj podczas III Kongresu Obywatel Senior.

Śląskie: osoby starsze nie czują się zbyt bezpiecznie
(Dean Mitchell/iStockphoto)

Wyniki badań przedstawiła Halina Pisarek z Parkowej Akademii Wolontariatu podczas obrad zorganizowanego przez Park Śląski III Kongresu Obywatel Senior. Na pytania odpowiedziało 610 osób z regionu - wolontariusze Akademii, słuchacze działających w regionie uniwersytetów trzeciego wieku i znaczna grupa innych seniorów.

Parkowa Akademia Wolontariatu działa przy Parku Śląskim - jest jedną z największych w woj. śląskim organizacji zagospodarowujących wiedzę i energię osób po 50. roku życia.

Badani są zadowoleni ze swego życia, choć najmniej optymistycznie oceniają swoje zdrowie i finanse. 80 proc. z nich uznało, że jest zadowolonych z życia rodzinnego, a 94 proc., że może liczyć na rodzinę w sytuacji kryzysowej. Respondenci byli też zadowoleni z przyjaciół i sąsiadów - uznając, że w trudnościach mogą liczyć na ich pomoc.

_ Niepokojące natomiast jest odczucie, że instytucje powołane do pomocy, a więc policja, straż miejska czy też pomoc społeczna, nie stanowią specjalnego oparcia dla seniorów. Wyniki ankiety wskazują jednak, że ponad połowa pytanych nie zastanawiała się nad funkcjonowaniem tych służb _ - zaznaczyła Pisarek.

Niemal wszyscy odpowiadający - oprócz dwóch osób - mieszkają w swojej gminie od co najmniej pięciu lat. Ponad dwie trzecie jest ze swojej miejscowości zadowolonych.

Za potencjalne zagrożenie respondenci najczęściej uznawali alkoholizm i narkomanię - co trzeci senior ocenił, że to zagrożenie _ duże _ lub _ bardzo duże _. Nieco mniej osób obawia się chuligaństwa i wandalizmu. Co czwarty pytany uznał, że niebezpieczeństwo dla niego może wynikać z niechętnego stosunku młodzieży do starszych. Również co czwarty obawia się kradzieży lub włamania.

_ Występowanie negatywnych zachowań i zjawisk powoduje, że seniorzy nie czują się zbyt bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania _ - wskazała Pisarek.

Proszeni o ocenę swobody przemieszczania się w swym otoczeniu, seniorzy przeważnie wybierali odpowiedzi: _ średnia _, _ niska _, _ bardzo niska _. Podobnie oceniali estetykę otoczenia. Trochę lepiej wypadł dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych, a najlepiej oceniane były funkcjonowanie i dostępność różnych placówek i miejsc użyteczności publicznej. Seniorom brakuje jednak miejsc spotkań.

W odpowiedziach na pytania o czas wolny dominowały m.in. aktywność rodzinna, np. spotkania z rodziną czy pomoc dzieciom przy wnukach, a także towarzyskie życie wśród przyjaciół. Inaczej niż ma to miejsce w całym społeczeństwie, wielu badanych jest aktywnych i rozwija zainteresowania - poprzez zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku czy w klubach seniora. Wielu pytanych spędza też czas w ogródkach działkowych.

W sondażu Akademii Parkowego Wolontariatu niemal dwie trzecie respondentów miało od 60 do 70 lat, co 16. przekroczył 80. rok życia. Większość stanowiły kobiety, mężczyzną był co piąty badany. Większość respondentów jest z różnych powodów samotna. 90 proc. zadeklarowało co najmniej wykształcenie średnie (to znacznie więcej niż średnio w tej grupie wiekowej). Bardzo niewielu badanych pracuje - 96 proc. utrzymuje się z emerytury, tylko niektórzy mają dodatkowe zajęcie zarobkowe.

Badanie Akademii miało stworzyć bazę wiedzy dla tych seniorów z regionu, którzy chcieliby lub planują aktywne włączenie się w zmiany w swoich miejscach zamieszkania. Narzędziem do tego mają też być certyfikaty Gmin Przyjaznych Seniorom - przyznawane na podstawie przysyłanych przez samorządy sprawozdań.

W poniedziałek, podczas III Kongresu Obywatel Senior, pierwsze takie certyfikaty otrzymały gminy: Będzin, Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Koziegłowy, Mysłowice, Pawłowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Sosnowiec oraz Tychy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)