Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ślady tortur na ciele zabitego w Birmie dziennikarza

0
Podziel się:

Mężczyzna miał m.in. złamaną czaszkę i szczękę.

Ślady tortur na ciele zabitego w Birmie dziennikarza
(PAP/EPA)

Ciało birmańskiego dziennikarza Ko Par Gyi, zastrzelonego przez wojsko, mają na sobie ślady pokazujące, że był torturowany przed śmiercią - poinformowała jego żona. Mężczyzna miał m.in. złamaną czaszkę i szczękę.

Ko Par Gyi został zatrzymany przez birmańską armię, gdy we wrześniu przygotowywał materiał na temat starć wojska z rebeliantami separatystycznej mniejszości etnicznej Karenów w stanie Mon w środkowej Birmie. W ubiegłym tygodniu armia poinformowała, że zastrzeliła go 4 października, kiedy próbował odebrać jednemu z żołnierzy broń podczas próby ucieczki.

Jego żona, Ma Thandar, która jest działaczką praw człowieka w Birmie, powiedziała, że ona, inni aktywiści i prawie stu żołnierzy, policjantów i przedstawicieli władz uczestniczyło w środę w ekshumacji zwłok.

"Nie widziałam rany postrzałowej, ale nie mogłam też od razu rozpoznać jego twarzy, ponieważ szczęka i zęby były złamane, co wskazuje na tortury" - powiedziała Thandar. Na ciele męża kobieta dostrzegła też dwa ślady ran najwyraźniej od jakiegoś ostrego przedmiotu. Zastrzegła jednak, że nie były to rany postrzałowe.

Karenowie, o których pisał Ko Par Gyi, stanowią 7 proc. mieszkańców Birmy; od ponad 60 lat walczą z rządem o niepodległość. Narodowa Unia Karenów to jedno z kilkunastu etnicznych ugrupowań zbrojnych, występujących przeciwko birmańskim władzom. Podczas gdy Karenowie domagają się niepodległości, inne mniejszości zabiegają o autonomię. Od 1988 r. większość z nich podpisała porozumienia rozejmowe z armią birmańską. Karenowie wykluczyli jednak zawarcie ugody z juntą. Mniejszość Karenów w przeciwieństwie do buddyjskiej reszty kraju to w większości chrześcijanie.

W marcu 2011 r. rządzący w Birmie od 1962 r. wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein zaczął wówczas znosić niektóre ograniczenia dotyczące mediów. Rozpoczął też dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz wprowadził prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

Nowe władze od tego czasu próbują przekonywać Zachód o swoich reformatorskich zamiarach. Organizacje monitorujące wolność prasy alarmują jednak, że w kraju wciąż dochodzi do zastraszania i zatrzymywania dziennikarzy, zwłaszcza na prowincji, a wszystko wskazuje na to, że sytuacja systematycznie pogarsza się.

Czytaj więcej w Money.pl
Niezwykłe plemię z wytatuowanymi twarzami To było najbardziej niezwykłe spotkanie w moim życiu. Dotarłem do miejsca, gdzie żyje kilkadziesiąt kobiet z wytatuowanymi twarzami.
Armia zwolniła ze służby ponad 100 dzieci Większość młodocianych rekrutów pochodzi z ubogich rodzin, które liczą na dochody z tego tytułu.
Wojsko zwolniło dzieci. ONZ krytykuje Birmańskie wojsko kontroluje kraj od 49 lat i było wielokrotnie potępiane na arenie międzynarodowej za naruszenia praw człowieka, w tym wykorzystywanie dzieci-żołnierzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)