Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
antysemityzm
03.05.2013 17:15

Skrajna prawica na Węgrzech zorganizuje wiec. Sąd zezwolił

W orzeczeniu sądu napisano, że wydanie przez policję zakazu wiecu na podstawie nieuzasadnionych przesłanek było poważnym naruszeniem prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Węgierski sąd zezwolił na zorganizowanie demonstracji skrajnej prawicy jutro, w przededniu konferencji Światowego Kongresu Żydów w Budapeszcie. Zdaniem sądu wydany przez policję zakaz tej demonstracji był spóźniony i bezprawny.

Premier Węgier Viktor Orban, który - jak pisze Reuters - polecił policji wydanie tego zakazu, oświadczył, że orzeczenie sądu jest _ nie do przyjęcia _ i zwrócił się do prezesa Sądu Najwyższego o interwencję, a do ministra spraw wewnętrznych o niedopuszczenie do wiecu skrajnej prawicy.

Na wiecu, który ma się odbyć w pobliżu gmachu parlamentu, przemówienie zamierza wygłosić m.in. przywódca skrajnie prawicowej partii Jobbik Gabor Vona, a także deputowany z ramienia tej partii Marton Gyongyosi, którego wezwanie do rejestrowania Żydów jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego spotkało się z międzynarodowym potępieniem.

Narastanie ruchów skrajnie prawicowych i antysemityzmu w Europie, w szczególności na Węgrzech, ma być głównym tematem obrad konferencji Światowego Kongresu Żydów, rozpoczynającej się w niedzielę w Budapeszcie.

Policja wydała zakaz wiecu Jobbiku, ale jeden z deputowanych z ramienia tej partii odwołał się do sądu. W umieszczonym na stronie internetowej sądu orzeczeniu napisano m.in., że wydanie przez policję zakazu wiecu na podstawie _ nieuzasadnionych przesłanek _ było _ poważnym naruszeniem prawa _. Wskazano też, że policja wydała zakaz po ponad dwóch tygodniach od czasu, gdy wiec został zapowiedziany, a więc przekroczyła 48-godzinny okres, jaki ma na ocenę zgodności takiego wydarzenia z prawem.

Rzecznik policji powiedział, że orzeczenie sądu oznacza, iż wiec może się odbyć. Orban wskazał jednak, że polecił szefowi MSW _ wykorzystanie wszelkich zgodnych z prawem środków, by zapobiec temu sprzecznemu z konstytucją wydarzeniu _. Wiec Jobbiku ma się odbyć pod hasłem _ upamiętnienia ofiar bolszewizmu i syjonizmu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Marsz Żywych w Budapeszcie dla upamiętnienia ofiar Holokaustu Na czele pochodu maszerowali liderzy ugrupowań parlamentarnych, ambasadorzy Izraela i Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie.
Domagają się ekstradycji zbrodniarza Ekstradycji 98-letniego Csataryego domaga się m.in. społeczność żydowska na Słowacji. W zeszłym roku władze węgierskie zatrzymały go i osadziły w areszcie domowym w Budapeszcie.
Negował historię. Pojedzie do Auschwitz Na polecenie sądu ma on też opisać swe wrażenia i refleksje z tej wizyty.
Tagi: antysemityzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz