Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Skazani opublikowani w internecie

0
Podziel się:

Publikacja zdjęć skazanych w internecie ma być kolejnym straszakiem na przestępców, który wprowadza nowelizacja kodeksu karnego i wykonawczego.

Skazani opublikowani w internecie
(Przemek Wierzchowski/PAP)

Publikacja zdjęć skazanych w internecie ma być kolejnym starszakiem na przestępców, który wprowadza nowelizacja kodeksu karnego i wykonawczego.

Wcześniej zdjęcia pijanych kierowców próbowała publikować na swoich stronach policja. Funkcjonariusze powoływali się na prawo prasowe, które zezwala na publikację wizerunku, jeśli zachodzi ważny interes społeczny. Chociaż policjanci wysłali wnioski z prośbą o wydanie zgody na upublicznienie wizerunku kierowcy nie przyniosło to oczekiwanych efektów.

Prokuratorzy zasłaniali się brakiem ważnego interesu społecznego i domniemaniem niewinności. W sumie głośna akcja policji zasadniczo spaliła na panewce. Zmiany przygotowane przez resort sprawiedliwości mają spowodować, że jednak obejrzymy nietrzeźwych kierowców w internecie.

_ Na specjalnej stronie umieszczane będzie zdjęcie skazanego, wraz z jego danymi ( imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i rodzajem przestępstwa jakie popełnił). Wizerunek będzie dostępny aż do zatarcia skazania. _

Publikacja wizerunku ma represjonować przede wszystkim przestępców szczególnie uciążliwych, (np. złodziei kieszonkowych czy oszustów podszywających się pod pracownika określonego urzędu czy instytucji). Sąd będzie orzekał o publikacji wizerunku zwracając uwagę na to czy nie zaszkodzi to np. ofiarom przestępstwa (przykładowo poszkodowanym jest członek rodziny skazanego).

W niektórych przypadkach nowelizacja nakłada jednak na sąd obowiązek ukarania skazanego publikacją w internecie. Zgodnie z projektowanym art. 178b k.k. sąd będzie musiał orzec publikację wizerunku nietrzeźwych kierowców oraz sprawców wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia.

By wprowadzić pomysł w życie wydane zostanie około 1 mln złotych (koszt oprogamowania i sprzętu).

Decyzję sądu o publikacji wizerunku będzie można zaskarżyć do sądu wyższej instancji w apelacji. W przypadku obligatoryjnego orzeczenia tego środka będzie można kwestionować jednak tylko czas jego trwania.

Zanim jednak zmiany wejdą w życie musi je przegłosować Sejm.

|

Wojciech Grondys, prawnik, karnista w Kancelarii Prawniczej Siwek Gaczyński Kałkusiński |
| --- |
| Publikowanie wizerunku sprawcy przestępstw może się okazać skuteczne tylko względem niektórych kategorii sprawców. Stygmatyzacja jaka wiąże się z publikowaniem wizerunku przestępcy (np. pijanego kierowcy) przyniesie efekty tylko w stosunku do osób, dla których ważne jest utrzymanie określonej pozycji społecznej. Publikacja wizerunku w stosunku do przedstawicieli lokalnych elit: urzędników, duchownych, adwokatów itd. może się okazać bardziej dotkliwą karą niż pozbawienie wolności, czy też zastosowane pozostałych środków karnych (np. zakazu prowadzenia pojazdów). Natomiast efektywność publikacji wizerunku sprawcy względem recydywistów, czy też osób głęboko zdemoralizowanych będzie znikoma. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w pewnych środowiskach będzie stanowiła powód do dumy... |

internet
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)