Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarbówka nie chce ściągać abonamentu

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów twierdzi, że brak jest odpowiednich do tego przepisów.

Skarbówka nie chce ściągać abonamentu
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

Kwestia egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe budzi wątpliwości, bo przepisy odnoszące się do tych urzędów nie zawierają odpowiednich uregulowań - uważa Ministerstwo Finansów.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich orzekł, że obecne przepisy dotyczące kontroli opłacania abonamentu rtv i jego egzekucji w przypadku zaległości nie naruszają konstytucji.Zdaniem TK możliwe jest stosowanie egzekucji w trybie administracyjnym, a organem egzekucyjnym po wystawieniu tytułu wykonawczego przez Pocztę Polską jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego.

Tymczasem rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos odpowiada, że urzędy skarbowe działają w ramach obowiązującego prawa. Czyli prowadzą egzekucję na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

_ - Przepisy te nie zawierają regulacji dotyczących opłat abonamentowych, wobec czego nasuwa się wątpliwość, jaki przepis prawa miałby w tym przypadku zastosowanie _ - napisała w oświadczeniu Kobos. Dodała jednak, że resort finansów czeka na pisemne uzasadnienie orzeczenia TK i wówczas będzie mógł się do niego w pełni odnieść.

Rzeczniczka MF zaznaczyła, że na uwagę zasługuje zdanie sędzi TK Teresy Liszcz. Liszcz jako jedyna zgłosiła we wtorek zdanie odrębne do wyroku Trybunału. Zdaniem sędzi, na podstawie obecnych przepisów nie ma podstaw do egzekucji administracyjnej zaległych opłat abonamentowych. Liszcz uważa, że skuteczną egzekucję opłat abonamentowych uniemożliwiają wadliwie skonstruowane przepisy, a nie bezczynność uprawnionych organów.

Kobos wskazała jednocześnie w swym stanowisku, że _ urzędy skarbowe od lat świadczą usługi na rzecz innych instytucji, chociażby na rzecz urzędów wojewódzkich, egzekwując mandaty drogowe, a w przypadku ZUS składki na ubezpieczenie _.

W czwartek do orzeczenia Trybunału odnieść ma się Poczta Polska. _ - Cieszymy się, że Trybunał wydał orzeczenie, bo pozwoli ono wyjaśnić sporne dotychczas kwestie _ - powiedziała PAP Kamila Rudnik z wydziału prasowego Poczty. Dodała, że obecnie przedstawiciele jej firmy zapoznają się z uzasadnieniem orzeczenia TK.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)