Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal z podsłuchami. Barroso nawiązuje do totalitaryzmu

0
Podziel się:

Wiemy dobrze, czym jest totalitaryzm - powiedział szef KE Jose Barroso pytany o skandal związany z inwigilowaniem przez amerykański wywiad kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Skandal z podsłuchami. Barroso nawiązuje do totalitaryzmu
(ec.europa.eu)

Wiemy dobrze, czym jest totalitaryzm i wiemy dobrze, co się dzieje, kiedy państwo używa swojej mocy, żeby ingerować w życie obywateli - powiedział szef KE Jose Barroso pytany o skandal związany z inwigilowaniem przez amerykański wywiad kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Wczoraj _ Der Spiegel _ napisał, że Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Barroso był pytany o komentarz w tej sprawie na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z partnerami społecznymi, przed szczytem UE. Odpowiadając nawiązał do policji politycznej działającej w NRD w czasach komunistycznych, _ która szpiegowała ludzi każdego dnia _.

_ - Wiemy więc dobrze, czym jest totalitaryzm. I wiemy dobrze, co się dzieje, kiedy państwo używa swojej mocy, żeby ingerować w życie obywateli. Dlatego tak ważne jest - nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy - prawo do prywatności i ochrona danych osobowych _ - powiedział szef KE.

Wyjaśnień od USA zażądał też dzisiaj unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier. _ NSA - miarka się przebrała. Między przyjaciółmi musi być zaufanie. Zostało ono nadwerężone. Oczekujemy szybkiej odpowiedzi od Amerykanów _ - napisał Barnier na Twitterze.

Rzecznik niemieckiego rządu potwierdził w środę wieczorem doniesienia tygodnika _ Der Spiegel _ ws. możliwej inwigilacji Merkel. Rzecznik Białego Domu Jay Carney tłumaczył tego samego dnia w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone _ nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować _. Niemieckie i amerykańskie media zwróciły uwagę, że Carney użył czasu teraźniejszego i przyszłego, ale nie przeszłego.

O aferze z podsłuchami mają rozmawiać podczas dwustronnego spotkania w kuluarach szczytu prezydent Francji Francois Hollande i Merkel. Media donoszą, że temat ten może zdominować sam szczyt. W poniedziałek francuski dziennik _ Le Monde _ napisał, powołując się na dokumenty ujawnione przez byłego konsultanta amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić między 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.

Na początku czerwca brytyjski dziennik _ Guardian _ i amerykański _ Washington Post _ ujawniły dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM. Podały, że w ramach tego programu NSA i FBI sprawdzają dane na serwerach takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple; agenci służb specjalnych mają dostęp do plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Komórka Merkel była na podsłuchu? Kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być przez lata obiektem inwigilacji ze strony amerykańskich służb wywiadowczych - podał dzisiaj niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Prezydent bojkotuje Amerykę za podsłuchy Prezydent Dilma Rousseff nie pojedzie do Waszyngtony ze względu na inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
To może przysłonić szczyt Unii Europejskiej W obliczu najnowszych doniesień o szpiegowaniu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przez USA Komisja Europejska wezwała kraje UE do reformy prawa o ochronie danych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)