Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal w USA. Lekarze i pielęgniarki torturowali więźniów

0
Podziel się:

Prace nad raportem trwały dwa lata i brali w nich udział liczni eksperci z dziedziny wojskowości, ochrony zdrowia, etyki i prawa.

Skandal w USA. Lekarze i pielęgniarki torturowali więźniów
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Fundacja Otwarte Społeczeństwo George'a Sorosa opublikowała raport, z którego wynika, że amerykańscy wojskowi lekarze i pielęgniarki uczestniczyli w torturach więźniów oskarżanych o terroryzm.

Z raportu, o którym poinformowała w poniedziałek BBC, wynika, że proceder trwa nieprzerwanie od ogłoszenia wojny z terroryzmem.

Prace nad raportem trwały dwa lata i brali w nich udział liczni eksperci z dziedziny wojskowości, ochrony zdrowia, etyki i prawa. W badaniach współuczestniczył amerykański Instytut Medycyny.

Z dokumentu wynika, że do pierwszych przypadków tortur, w których asystował personel medyczny dochodziło już w amerykańskich więzieniach na terenie Afganistanu. Do udziału lekarzy i pielęgniarek w torturach dochodziło także w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie i na terenie tajnych więzień CIA, które powstały w trakcie amerykańskiej wojny z terroryzmem po 11 września 2001 roku.

Współautor raportu Leonard Rubenstein powiedział BBC, że dokument ujawnia "przypadki tortur i znieważania więźniów przez personel medyczny w Guantanamo i innych miejscach". W jego ocenie CIA i ministerstwo obrony "zmieniły etyczne standardy, aby ułatwić uczestnictwo lekarzy i pielęgniarek w znieważaniu przetrzymywanych. Ten proceder nadal istnieje" - podkreślił Rubenstein.

Raport przypomina, że mimo zakazu korzystania z takich tortur jak podtapianie personel medyczny jest nadal wykorzystywany między innymi do przymusowego karmienia osób podejrzanych o terroryzm.

Twórcy dokumentu apelują do amerykańskich władz o przeprowadzenie dokładnego śledztwa w tej sprawie. Zarówno Pentagon jak i CIA odmawiają komentowania treści raportu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamkną Guantanamo. Powołali wysłannika Paul M. Lewis jest byłym prawnikiem komisji sił zbrojnych Kongresu USA.
"Amerykanie pomogli przy naszej rewolucji" Premier Libii Ali Zeidan oświadczył dzisiaj, że na stosunki jego kraju z USA nie wpłynie akcja sił amerykańskich, które schwytały w Trypolisie Anasa al-Libiego, podejrzanego o związki z Al-Kaidą.
Skazany były agent CIA zatrzymany w Panamie Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)