Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
30.05.2014 21:32

Skandal w systemie opieki medycznej nad weteranami

Szef departamentu ds. weteranów wojennych w administracji prezydenta Baracka Obamy gen. Eric Shinseki podał się do dymisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MivPiv/iStockphoto)

Szef departamentu ds. weteranów wojennych w administracji prezydenta Baracka Obamy gen. Eric Shinseki podał się do dymisji w związku z zaniedbaniami w systemie opieki medycznej dla żołnierzy, które mogły doprowadzić do śmierci 40 weteranów.

Prezydent Barack Obama przyjął dymisję generała Shinsekiego, którego rezygnacji domagali się zarówno Demokraci, jak i Republikanie, gdy okazało się, że zaniedbania, a nawet fałszowanie dokumentacji medycznej są powszechnym zjawiskiem w systemie opieki zdrowotnej dla weteranów.

Dwa dni wcześniej specjalny raport wewnętrzny ujawnił skalę problemu, który dotyczy wielu szpitali i przychodni, nie mogących sobie poradzić z dużą liczbą żołnierzy, którzy wrócili z wojny w Iraku czy Afganistanie.

Pojawiły się zarzuty, że w Phoenix (stan Arizona) 40 weteranów mogło umrzeć, oczekując na pomoc medyczną, której nie udzielono im w porę.

Obama powiedział, że przyjmuje dymisję Shinsekiego z _ dużym żalem _, a sam generał wygłosił przemówienie, w którym uznał, że zaniedbania w systemie opieki medycznej, które wykazał raport, _ są całkowicie nie do zaakceptowania _. Zapowiedział też, że urzędnicy, którzy ponoszą odpowiedzialność za dysfunkcję ośrodka medycznego w Phoenix, zostaną zwolnieni, a w sprawie śmierci weteranów będzie przeprowadzone śledztwo.

W USA status weteranów wojennych ma 21 mln osób, poczynając od żołnierzy, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej, przez weteranów z Wietnamu (najliczniejsza grupa) po tych, którzy brali udział w walkach w Iraku i Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
W USA dla Google pracują głównie biali Google zdecydował się na opublikowanie obowiązkowego raportu na temat zatrudnienia, który musi składać w specjalnej amerykańskiej komisji rządowej zajmującej się równością na rynku pracy.
Zaskakujące dane ze Stanów Zjednoczonych Liczba osób ubiegających się pierwszy raz o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 27 tysięcy wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 300 tysięcy.
Karzaj zgadza się na plan prezydenta USA Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj z zadowoleniem odniósł się w środę do planu stopniowego wycofywania sił amerykańskich z jego kraju po roku 2014; plan taki przedstawił dzień wcześniej prezydent USA Barack Obama.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz