Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal w Niemczech. Posłowie zatrudniali członków swoich rodzin

0
Podziel się:

Taka praktyka jest od 2000 roku zakazana, jednak luka prawna w ustawie pozwalała deputowanym przedłużanie umów krewnym, którzy rozpoczęli pracę przed tym terminem.

Skandal w Niemczech. Posłowie zatrudniali członków swoich rodzin
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Szef klubu CSU w landtagu Bawarii Georg Schmid stracił stanowisko z powodu zatrudnienia w swym biurze poselskim własnej żony. Następczynią Schmida została była minister ds. socjalnych Christa Stewens. Swoje rodziny zatrudniało 17 bawarskich posłów.

Stewens zapewniła, że szybko rozwiąże problem członków rodzin pracujących w biurach poselskich. Taka praktyka jest od 2000 roku zakazana, jednak luka prawna w ustawie pozwalała deputowanym przedłużanie umów krewnym, którzy rozpoczęli pracę przed tym terminem.

Schmid podał się do dymisji w czwartek po trwającej od kilku dni kampanii prasowej, a także ze względu na naciski kierownictwa partii, obawiającego się zarzutów o nepotyzm na pięć miesięcy przed wyborami. Schmid zatrudniał żonę od 23 lat w swoim okręgu wyborczym, płacąc jej pensję w wysokości 5,5 tys. euro.

Sprawa Schmida nie jest wśród bawarskich parlamentarzystów przypadkiem odosobnionym. Oprócz niego jeszcze 16 posłów rządzącej w Bawarii CSU zatrudniało członków rodzin, opłacając ich z państwowej kasy.

Niemieckie media zwracają uwagę na deputowanego Georga Wintera, szefa komisji budżetowej bawarskiego parlamentu, który zatrudnił w swoim biurze synów w wieku 13 i 14 lat. Jak twierdzi polityk, chłopcy opiekowali się jego komputerami. Media spekulują, że Winter mógł popełnić przestępstwo, zatrudniając dzieci poniżej 14. roku życia.

Bawarscy posłowie należą do najlepiej zarabiających niemieckich parlamentarzystów - otrzymują obecnie 10,2 tys. euro miesięcznie; od 1 lipca ich uposażenie wzrośnie do 10526 euro.

15 września mieszkańcy Bawarii wybiorą nowy parlament. CSU rządzi w największym niemieckim kraju związkowym niemal nieprzerwanie od 1947 roku. Tylko w latach 1954-1957 premierem Bawarii był socjaldemokrata Wilhelm Hoegner.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzecznik CSU stracił posadę za "naciski" Zarzucono mu próbę wpływania na dziennikarzy publicznej telewizji ZDF.
Bawaria skarży "janosikowe". 3,7 mld euro Rząd Bawarii skieruje do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego skargę przeciwko obowiązkowi przeznaczania sporej części wypracowanych przez największy kraj związkowy dochodów na pomoc dla biedniejszych landów. Bawaria płaci 3,7 mld euro "janosikowego".
Niemcy szukali krokodyla. Znaleźli dobra Dziesiątki policjantów poszukiwały przez cały tydzień w bawarskim Schwandorf krokodyla, widzianego podobno w tamtejszym jeziorze.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)