Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal korupcyjny w rumuńskiej polityce

0
Podziel się:

Rumuńskie służby antykorupcyjne (DNA) podały, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych.

Skandal korupcyjny w rumuńskiej polityce
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Służby antykorupcyjne (DNA) podały, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych. Podejrzewa się ich o nieprawidłowościach przy tworzeniu ustawy o amnestii, która byłaby korzystna dla jednego z nich.

Dochodzeniem objęci zostali senator Dan Sova i wiceprzewodniczący niższej izby parlamentu Viorel Hrebenciuc. Sprawa została ujawniona na dwa tygodnie przed planowanymi na 2 listopada wyborami prezydenckimi.

Jak poinformowała DNA w oświadczeniu, 17 października Hrebenciuc wykorzystał swoje wpływy, aby wymóc na Sovie zaproponowanie ustawy o amnestii i ułaskawieniach dla osób skazanych. Gdyby ustawa weszła w życie, uchroniłaby Hrebenciuca przed więzieniem w innej sprawie.

"W zamian Hrebenciuc obiecał Sovie, że przekona niektórych członków partii z +wpływowych kręgów+, aby poparli go (w wysiłkach na rzecz uzyskania kierowniczego stanowiska w partii)" - poinformowała prokuratura.

Zgodnie z rumuńskim prawem płatna protekcja stanowi przestępstwo zagrożone karą więzienia do siedmiu lat.

Prokuratura zajmuje się już inną sprawą z udziałem Hrebenciuca, związaną z procesem odzyskiwania obszarów zalesionych przejętych za czasów komunistycznych. W ubiegłym tygodniu prokuratura rozszerzyła śledztwo o teścia Victora Ponty, obecnego premiera i kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Osoby te zostały oskarżone o wspieranie organizacji przestępczej w sprawie dotyczącej nielegalnego przekazania stronom trzecim w 2012 roku 43 tys. hektarów terenów leśnych.

Tysiące Rumunów czekają na rekompensaty lub zwrot własności zagrabionej za rządów komunistów. Wysiłki na rzecz zwrócenia własności prawowitym właścicielom są hamowane przez spory dotyczące własności i biurokrację.

Według agencji Reutera w Rumunii nie pojawiają się sugestie, by sam Ponta był zamieszany w którąś z tych spraw. Analitycy uważają, że najnowsze rewelacje raczej nie zaszkodzą Poncie, który według najnowszych sondaży ma silną przewagę nad swoim głównym rywalem w pierwszej turze głosowania i zapewne zdobędzie większość niezbędną do zwycięstwa w dogrywce - 16 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Odwołają prezydenta przez... jego brata? - _ Traian Basescu nie jest już w stanie gwarantować prestiżu, niezależności i praworządności urzędu prezydenta _ - uważają wnioskodawcy.
Wybory z aferą korupcyjną w tle. Gdzie? Stojąca na czele koalicji socjaldemokracja SDP w Chorwacji ma najgorsze od lat wyniki w sondażach i boryka się z wewnętrznymi tarciami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)