Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siwiec: niebawem deklaracja programowa Europy Plus

0
Podziel się:

Europoseł zapowiada też prezentację pełnomocników wojewódzkich i powołanie doradczego zespołu politycznego.

Siwiec: niebawem deklaracja programowa Europy Plus
(photo-service.europarl.europa.eu)

Prezentacja deklaracji programowej, pełnomocników wojewódzkich i powołanie doradczego zespołu politycznego to - według Marka Siwca - plany Europy Plus na najbliższe tygodnie. Po wakacjach będziemy chcieli pokazać naszych ludzi i domknąć program - mówi europoseł.

_ - Deklaracja programowa musi się pokazać w ciągu tygodni, bo to jest taka platforma, która ma nas nieść do ludzi _ - powiedział Siwiec. Podkreślił, że będą to tezy programowe Europy Plus, _ dwie strony czytelnego tekstu _, a jeszcze nie całościowy program.

Nie chciał podać konkretnej daty przedstawienia programu. _ Po wakacjach będzie na pewno taki moment, w którym my będziemy chcieli dokonać konsolidacji tych wszystkich ruchów i kadrowych, i pokazać nazwiska, i domknąć ten program _ - zaznaczył.

Siwiec, pytany o szczegóły tworzonego programu Europy Plus, odparł, że będzie on czerpał m.in. z polityki Partii Europejskich Socjalistów. _ To jest polityka w różnych dziedzinach bardzo często szczegółowo opisana i to na pewno będziemy przekładać na krajowe realia _ - dodał.

Program ma być także oparty o wyniki organizowanego od wielu miesięcy przez b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego konwersatorium _ Dialog i przyszłość _. Jego uczestnicy rozmawiali m.in. o polityce zagranicznej, energetycznej, stosunkach państwo-Kościół czy innowacyjnej gospodarce i edukacji.

Siwiec podkreślił również, że w programie znajdą się _ założycielskie _ postulaty inicjatywy, czyli _ to inne, bardziej odważne spojrzenie na integrację europejską, na miejsce Polski w tym wszystkim _. _ To jest związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale niemal równolegle, albo zaraz za tym będzie próba też mówienia odważnie o sprawach krajowych _ - powiedział.

Według europosła, ze spotkań z Polakami organizowanych w kraju wynika, iż _ jest oczekiwanie, by wyjść poza taką tylko formułę lepszej Europy, tylko zacząć myśleć o sprawach krajowych, tych najważniejszych dla ludzi _.

Pytany o sprawy krajowe, na których chce się skupić Europa Plus, tłumaczył, że wiele kwestii ważnych w kraju łączy się z możliwościami, jakie daje UE, np. jeśli mówimy o walce z bezrobociem, to są do dyspozycji znaczne fundusze na szkolenia zawodowe. Podkreślał, że Wspólnota daje też możliwości w zakresie lepszej edukacji, walki z wykluczeniem czy bardziej sprawiedliwego dostępu do wiedzy. _ My próbujemy jakoś te możliwości europejskie zaangażować w rozwiązywanie problemów krajowych _ - powiedział.

Ponadto - podał Siwiec - zaraz po nadchodzących świętach ruch będzie chciał zaprezentować swoich pełnomocników wojewódzkich. Jeszcze przed tym zostanie uruchomiona strona internetowa inicjatywy. _ To będzie związane też z pewnym już obiegiem informacji dla osób, które nam swoje adresy internetowe pozostawiły, bo jest już dobrych kilkuset zdeklarowanych internautów, którzy chcą z nami utrzymać kontakt _ - tłumaczył europoseł.

Podkreślił też, że równolegle odbywają się cykliczne spotkania mające prezentować inicjatywę w różnych miejscach w kraju (najbliższe m.in. na Śląsku), a także rozmowy polityczne ze środowiskami centrolewicowymi. Siwiec powiedział, że _ lada chwila _ powstanie też doradczy zespół polityczny złożony z przedstawicieli partii, które chcą rozmawiać o dalszym tworzeniu inicjatywy. _ To jest próba zbliżenia programowego _ - wyjaśnił.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec (kiedyś w SLD, dziś wspierający Ruch Palikota) kilka tygodni temu ogłosili zamiar tworzenia w ramach projektu Europa Plus wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja na lewicy? Palikot i Kwaśniewski walczą Co zaproponują wyborcom w jesiennym turnee po Polsce?
Lista lewicy to tylko "stroszenie piórek" _ Polska minus _ - tak inicjatywę byłego prezydenta RP oceniają jego polityczni przeciwnicy.
"Aleksander Kwaśniewski postanowił zapisać się do PiS" _ - Jestem tym zażenowany - _komentuje szef SLD Leszek Miller.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)