Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Silvio Berlusconi trafi tym razem do więzienia?

0
Podziel się:

Wcześniej politycy centrolewicy i centroprawicy zapewnili, że sądowe problemy Berlusconiego nie będą miały wpływu na przyszłość rządu Letty.

Silvio Berlusconi trafi tym razem do więzienia?
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Silvio Berlusconi zarzucił sędziom, że chcą jego politycznej śmierci. Tak ocenił wyrok sądu apelacyjnego, który w środę utrzymał dla niego karę 4 lat więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji i wniosek o nowy proces dotyczący korupcji.

W wywiadzie dla stacji informacyjnej swego koncernu telewizyjnego były premier Włoch oświadczył: _ Znajdujemy się w trudnym historycznym momencie, gdy powinna panować zgoda narodowa, a nie może przeważać demonizowanie adwersarzy _.

_ Tymi, którzy nie zrozumieli, że droga reform jako jedyna może doprowadzić Włochy do bezpiecznego miejsca, są rozpolitykowani sędziowie, oślepieni przez nienawiść pełną uprzedzeń, którzy chcą mnie ubezwłasnowolnić i chcą tego, bym był politycznie martwy _- powiedział Berlusconi w wywiadzie dla stacji Tgcom 24.

_ My będziemy stawiać opór, by zawieść ich oczekiwania i nieść dobro naszemu krajowi _ - stwierdził przywódca włoskiej centroprawicy.

Odniósł się również do wyrażanych opinii, że coraz większe kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, mogą nawet nakłonić go do zerwania kruchej koalicji, jaką zawarł z centrolewicową Partią Demokratyczną lub doprowadzić do konfliktu, który może zagrozić rządowi Enrico Letty, powołanemu w kwietniu.

_ Nie pogrążymy tego rządu w kryzysie _ - zapewnił Berlusconi. Dodał następnie, że wyrok sądu apelacyjnego został wydany w _ kluczowym momencie _, gdy - jak stwierdził - _ staramy się wyprowadzić Włochy z trudności przy niełatwej współpracy z Partią Demokratyczną _.

_ Musimy dołożyć wszelkich starań, by oddzielić sprawy osobiste Berlusconiego od rządu i reform; nie jest to łatwe, bo wyżywanie się na mnie jest ostentacyjne i ciężkie _ - zaznaczył były trzykrotny premier w pierwszym komentarzu po wyroku.

Wcześniej politycy centrolewicy i centroprawicy zapewnili, że sądowe problemy Berlusconiego nie będą miały wpływu na przyszłość rządu Letty.

Po tym, gdy w środę sąd apelacyjny w Mediolanie utrzymał wyrok 4 lat więzienia dla Berlusconiego za oszustwa podatkowe w jego telewizji, w czwartek prokuratura w Neapolu wystąpiła z wnioskiem o postawienie go przed sądem za przekupienie senatora Sergio De Gregorio, który przeszedł na stronę centroprawicy. Berlusconi wniosek prokuratury uznał za _ absurdalny _.

Politycznych komentarzy środowego wyroku unika centrolewicowa Partia Demokratyczna, świadoma - jak zauważają obserwatorzy - delikatności sytuacji. Polityk centrolewicy Stefano Fassina oświadczył, że jego formacja nie chce, aby problemy Berlusconiego wpłynęły na przyszłość rządu. _ Pragniemy, by sądowe sprawy Silvio Berlusconiego były odseparowane od działalności rządu i parlamentu, bo nie mogą mieć na nią wpływu _ - powiedział Fassina.

Przedstawiciel kierownictwa Ludu Wolności Fabrizio Cicchitto uznał wyrok sądu apelacyjnego i wniosek prokuratury za _ jawne ataki nie tylko ze strony sądownictwa, ale także sił politycznych _. _ Ich dwojakim celem jest uderzenie w Berlusconiego i stworzenie zagrożenia dla równowagi w rządzie _ - powiedział, a następnie dodał: _ Nie ulegniemy tym prowokacjom _.

_ Silvio Berlusconi musi iść do więzienia _ - oświadczył założyciel Ruchu Pięciu Gwiazd, jednej z głównych sił w obecnym parlamencie, Beppe Grillo. Zapowiedział, że jego ruch będzie wnioskował o uznanie lidera centroprawicy za osobę, która nie powinna zasiadać w parlamencie z powodu wydanego na niego wyroku.

_ W każdym demokratycznym kraju Berlusconi byłby w więzieniu albo zostałby pozbawiony wszelkich ról publicznych _ - podkreślił Grillo. Odnosząc się do tego, że sąd apelacyjny wraz z karą więzienia utrzymał także zakaz sprawowania przez byłego premiera publicznych urzędów przez 5 lat, a funkcji kierowniczych przez 3 lata, Beppe Grillo ocenił: _ To zniszczyłoby karierę każdego brytyjskiego, niemieckiego albo amerykańskiego polityka _. _ A tutaj ten facet uważany jest za męża stanu, wygłasza oświadczenia i przedstawia się jako zbawca ojczyzny _ - dodał Grillo.

Czytaj więcej w Money.pl
Porywacze zwolnili córkę bossa mafijnego Za dziecko nie zażądano okupu. Policja przypuszcza, że porwanie było sygnałem dla jej ojca, by milczał przed sądem.
Ruszył proces ws. Concordii. Żądają po.... Adwokaci reprezentujący grupę ponad 100 pasażerów, występującą razem pod nazwą Sprawiedliwość dla Concordii.
Proces prezydenta odroczony. Co się stało? Sędzia, który miał prowadzić ponowny proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, dziś przekazał sprawę do innego sądu. Postępowanie zostało odroczone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)