Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Ukraina musi odzyskać kontrolę nad miejscem upadku samolotu

0
Podziel się:

- Tak się kończy dostarczanie bandytom zaawansowanej broni - powiedział szef MSZ.

Sikorski: Ukraina musi odzyskać kontrolę nad miejscem upadku samolotu
(Piotr Drabik/Flickr)
bEKfOAWd

Ukraina musi odzyskać kontrolę nad miejscem upadku malezyjskiego samolotu - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Wyraził nadzieję, że katastrofa uświadomi wszystkim niebezpieczeństwa wynikające z konfliktu ukraińskiego.

Sikorski wypowiadał się na temat katastrofy na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Austrii Sebastianem Kurzem, przy okazji otwarcia w Bydgoszczy Konsulatu Honorowego Republiki Austrii.

Zaznaczył, że priorytetem musi być ustalenie przyczyn katastrofy i _ sprawców tej zbrodni _. Poinformował też, że w czwartek rozmawiał nt. katastrofy z ministrami spraw zagranicznych: Holandii, Wielkiej Brytanii, a także z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz z zastępcą sekretarza stanu USA.

bEKfOAWf

_ Wszyscy uważamy podobnie, że dochodzenie przyczyn tej tragedii, ustalenie sprawców tej zbrodni musi mieć priorytet. Władzom ukraińskim musi być umożliwione wykonanie ich suwerennych praw na swoim terytorium _ - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że Ukraina musi odzyskać władztwo nad miejscem upadku samolotu i wtedy będzie mogła skutecznie decydować o sposobach badania katastrofy. Przypomniał, że będąc we wtorek w Kijowie mówił o niebezpieczeństwach dla cywilnego ruchu lotniczego, związanych z używaniem przez separatystów na wschodzie Ukrainy zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych.

_ Tak się kończy dostarczanie bandytom zaawansowanej broni _ - powiedział.

Sikorski był też pytany, czy zestrzelenie malezyjskiego boeinga może stać się przełomem w konflikcie ukraińskim. _ Oby ta straszliwa katastrofa była otrzeźwieniem i uświadomiła wszystkim niebezpieczeństwa tego konfliktu, tej podstępnej aneksji, nie tylko dla Ukrainy i Rosji, ale osób i krajów postronnych _ - odpowiedział.

bEKfOAWl

_ Oby stała się bodźcem do wycofania się z prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie i do wypełnienia woli społeczności międzynarodowej, spełnienia postulatów UE o przywróceniu kontroli nad granicami między Ukrainą i Rosją oraz zaprzestania wsparcia dla separatystów, a także zaprzestania transferu broni przez granicę, co jest zabronione konwencjami międzynarodowymi _ - dodał szef polskiej dyplomacji.

Sprawa katastrofy ma być omawiana na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE. _ Trudno, żeby temat katastrofy malezyjskiego samolotu się nie pojawił _ - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Zastrzegł, że o szczegółach polskie ministerstwo będzie informowało po spotkaniu.

Sikorski dzielił się też swoimi bardziej osobistymi refleksjami. _ Trudno znaleźć słowa na opisanie tego, co musieli czuć pasażerowie, wtedy gdy ta rakieta uderzyła w ich samolot. Mam do tego bardzo osobisty stosunek, bo po pierwsze bardzo często podróżuję samolotami, ale wczoraj, gdy dotarła do mnie ta informacja, zdałem sobie sprawę, że dosłownie w tym samym czasie jeden z moich synów podróżował, na szczęście w drugą stronę przez Atlantyk _ - mówił.

Samolot Malaysia Airlines, najprawdopodobniej zestrzelony, rozbił się w piątek niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie było 298 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

bEKfOAWm
Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski w Rosji. Spotkanie w sprawie Ukrainy W ocenie Sikorskiego spotkanie w Petersburgu będzie dobrą okazją, by powiedzieć Rosji, co Polska i Niemcy sądzą o jej zachowaniu na Krymie. Szef MSZ podkreśla, że dyplomacja jest szczególnie potrzebna w czasach kryzysu.
Embargo na polskie mięso zostanie zniesione? Takie zapewnienia usłyszał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który właśnie wrócił z Kijowa.
Ukraina: "Nic o nas bez nas". Sikorski radzi... Ministrowie spraw zagranicznych podpiszą dziś plan współpracy między resortami dyplomacji obu krajów na lata 2014-2015.
bEKfOAWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)