Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski na Twitterze o incydencie w Puńsku

0
Podziel się:

Radosław Sikorski za pośrednictwem internetu deklaruje zaangażowanie w sprawę polsko-litewskich tablic.

Sikorski na Twitterze o incydencie w Puńsku
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski obiecuje naprawienie szkód w gminie Puńsk, gdzie nieznani sprawcy zamalowali litewskie nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski.

_ - Szukamy sprawców skandalicznego incydentu w Puńsku; naprawimy szkody. Mniejszości mają prawo do dwujęzycznych tablic _ - napisał na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli w 14 miejscowościach gminy Puńsk 28 tablic i jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak przedwojennej nacjonalistycznej organizacji Falanga.

_ Chuligański wybryk _ potępiło polskie MSZ, które w swym oświadczeniu przypomniało, że prawem mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczanie na terenach przez nie zamieszkanych dwujęzycznych napisów.

_ - Właściwe władze podejmują działania zmierzające do wykrycia sprawców i naprawy szkód _ - podkreślił resort dyplomacji. _ - Zamalowywanie napisów w języku mniejszości, czy na przykład zrywanie tabliczek z dwujęzycznymi napisami ulic jest niedopuszczalnym aktem wandalizmu stanowiącym nie tylko pogwałcenie polskiego prawa, lecz również godzącym w standardy ogólnie przyjęte w państwach demokratycznych _ - czytamy w komunikacie MSZ.

Premier Litwy Andrius Kubilius potępił incydent w gminie Puńsk jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Prokuratura Rejonowa w Sejnach (Podlaskie) wszczęła śledztwo w tej sprawie. W gminie Puńsk, gdzie 80 procent mieszkańców to Litwini, wszystkie tablice z nazwami miejscowości i wsi są w dwóch językach: polskim i litewskim.

Litewskie prawo, inaczej niż polskie zakazuje umieszczania dwujęzycznych tablic, nawet w rejonach, które są zamieszkiwane przez Polaków. Sprawa ta od dłuższego czasu wywołuje kontrowersje między Warszawą a Wilnem. W lipcu Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że tablice z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie, w językach litewskim i polskim, mają być usunięte i zastąpione tablicami z napisem po litewsku.

Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców. Takie założenie przewiduje projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który jest obecnie przygotowywany.

Więcej o stosunkach polsko-litewskich w Money.pl:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t49010.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/list;do;prezydent;litwy;napisy;po;polsku;to;zamach;na;konstytucje,74,0,889418.html) Napisy po polsku to zamach na konstytucję Propozycja zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości jest sprzeczna z litewską konstytucją i ustawą o języku państwowym - twierdzi przewodniczący Stowarzyszenia Vilnija ("Wileńszczyzna") Kazimieras Garszwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;przeciwko;dyskryminacji;polakow;na;litwie,248,0,883704.html) Protest przed siedzibą premiera. Przeciw... Stop dyskryminacji Polaków na Litwie - pod takim hasłem odbył się przed Kancelarią Premiera Donalda Tuska protest
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t115287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/a;gdyby;tak;litwin;wystrzelal;cala;polska;wies,206,0,863182.html) "A gdyby tak Litwin wystrzelał całą polską wieś" Litewska telewizja LNK, chce w dniu wizyty w Wilnie Radosława Sikorskiego nadać program o prowokacyjnym, antypolskim tytule.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)