Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki na ukrainie
20.02.2014 08:59

Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz

Minister wraz z szefami MSZ Francji i Niemiec spotka się z ukraińską opozycją oraz prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z Wiktorem Janukowyczem zostało przeniesione - poinformował na Twitterze Radosław Sikorski. Powodem są dym i strzały w pobliżu pałacu prezydenckiego. Sikorski mówi o panice wśród władz w Kijowie. Tymczasem ambasada Francji informuje, że spotkanie ministrów zostało odwołane.

Aktualizacja: 10:20

W Kijowie znowu wybuchła strzelanina. Na jednej z ulic, sąsiadujących z Placem Niepodległości, słychać strzały. Według informacji ukraińskiego MSW milicjanci na Majdanie zostali ostrzelani przez snajpera. Według niepotwierdzonych informacji zginęło 15 osób, a około 200 zostało rannych, w tym ponad 20 funkcjonariuszy MSW.

Sikorski, na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, udał się już wczoraj do Kijowa. Wizyta przebiega w formacie Trójkąta Weimarskiego; razem z Sikorskim do stolicy Ukrainy przybyli ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier.

_ - Minister Sikorski rozpoczął dzisiejszy dzień od wizyty w soborze Michajłowskim w Kijowie, prawosławnym klasztorze, gdzie mieści się szpital polowy dla osób, które zostały poszkodowane w starciach na Majdanie. Spotkał się tam z pacjentami, lekarzami oraz komendantem samoobrony Majdanu Andrijem Parubijem _ - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

_ - To było bardzo wstrząsające spotkanie, bo chorzy śpią na podłodze, w śpiworach w pomieszczeniach klasztornych; są tutaj polowe magazyny leków, nawet polowa sala operacyjna _ - powiedział Wojciechowski.

Rozmowa z pacjentami i lekarzami dotyczyła oceny bieżącej sytuacji, przyczyn ostatniej eskalacji przemocy, a także perspektyw na przyszłość oraz uwag i oczekiwań ludzi na Majdanie przed rozmową z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jak poinformował Wojciechowski, Sikorski przekazał szpitalowi polowemu aparat USG ufundowany przez władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego, który pomoże diagnozować pacjentów.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa nie była możliwa wizyta na Majdanie, bo - mimo rozejmu - nadal rozlegają się tam strzały i płoną opony. Jak dodał, spotkanie w klasztorze Michajłowskim, który znajduje się kilkaset metrów od Majdanu doradzał Parubij.

_ - W tej chwili ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec podjeżdżają pod ambasadę Niemiec w Kijowie, gdzie wraz z ministrem Sikorskim odbędą naradę. Następnie planowane jest spotkanie z opozycją a później z prezydentem Janukowyczem _ - poinformował Wojciechowski. Jak dodał, w spotkaniu weźmie też udział szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara.

Po zakończeniu spotkania ministrowie udadzą się na nadzwyczajną radę ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Ministrowie mają dyskutować o objęciu winnych przemocy w Kijowie sankcjami, takimi jak zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów. UE rozważa sankcje z powodu eskalacji przemocy w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Strzały i pożary na Majdanie. Coraz więcej ofiar Janukowycz oskarża opozycję o próbę przewrotu. Barack Obama ogłosił kolejne sankcje dla Kijowa.
Janukowycz ogłosił żałobę narodową Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej w związku z ofiarami śmiertelnymi trwających w Kijowie starć między przeciwnikami władz a siłami MSW. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej.
Tagi: zamieszki na ukrainie, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz