Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radosław sikorski
10.04.2014 06:55

Sikorski coraz mniej wierzy w zwrot wraku

Szef MSZ powiedział, że na razie nie ma decyzji o rezygnacji z organizacji Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji w 2015 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Szef MSZ powiedział też, że na razie nie ma decyzji o rezygnacji z organizacji Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji w 2015 r. _ Filozofią rządu nie jest karanie ludzi kultury _ - podkreślił.

Sikorski zapowiedział, że ewentualna decyzja o odwołaniu obu wydarzeń mogłaby zapaść w razie zaostrzenia się sytuacji za naszą wschodnią granicą. _ Odejdziemy od tego, jeśli Rosja wejdzie wojskowo na Ukrainę, bo wtedy będziemy w zupełnie innej rzeczywistości, ale filozofią naszego rządu nie jest karanie czy to - jak w wypadku małego ruchu granicznego - zwykłych Rosjan, czy w wypadku Roku Polskiego w Rosji i Rosyjskiego w Polsce - artystów i ludzi kultury obu narodów, którzy nie są winni decyzji politycznych Kremla _ - zaznaczył szef MSZ.

Zwrócił uwagę, że wydarzenia te służą tłumaczeniu polskiej literatury, czy prezentacji polskiego filmu. Podkreślił, że rozumie argumenty przemawiające za ich odwołaniem, ale - jak uznał - jest to _ krok, z którym jeszcze możemy poczekać _.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski mówił, że ostateczne decyzje dotyczące organizacji Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce zapadną w czerwcu. Według wiceszefowej MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce będzie zdecydowanie ograniczony.

Sikorski pytany o wrak Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w katastrofie smoleńskiej, przyznał, że _ coraz mniej _ wierzy, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej uda się go sprowadzić z powrotem do Polski. _ Ostatni raz rozmawiałem, po raz kolejny, o tym z ministrem (spraw zagranicznych Rosji) Siergiejem Ławrowem na początku lutego w Monachium i on mi solennie obiecał, że osobiście się zainteresuje tym, dlatego to śledztwo rosyjskie się tak długo wlecze i że osobiście pójdzie z tym do prezydenta Władimira Putina, ale w tej samej rozmowie solennie mnie zapewnił, że Rosja nie ma żadnych planów naruszenia integralności terytorialnej Krymu _ - powiedział Sikorski.

Podkreślił jednocześnie, że polscy śledczy kilkakrotnie pobierali próbki z wraku Tu-154M. _ Jest bez różnicy, czy one są pobierane tam (w Rosji), czy tu. Nasza prokuratura i nasze komisje miały do wraku dowolny dostęp _ - ocenił minister. Jak dodał, polega na słowach prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, według którego śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej może się zakończyć w ciągu kilkunastu miesięcy.

Sikorski był również pytany o zakaz eksportu polskiej wieprzowiny na Ukrainę. Minister przypomniał, że został on wprowadzony jeszcze przez prezydenta Wiktora Janukowycza, a on sam rozmawiał już w tej sprawie z obecnym premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. _ Byłoby właściwe, gdyby nowe władze ukraińskie go zniosły; będziemy bardzo mocno naciskać w tej sprawie _ - zapewnił.

Zakaz eksportu polskiego mięsa wieprzowego dotyczy kilku krajów, w tym Rosji, Ukrainy, Białorusi, Chin, Tajwanu, Korei Południowej i Japonii. Powodem było wykrycie w lutym przy granicy z Białorusią dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent nie boi się rosyjskich sankcji Bronisław Komorowski mówi, że istotne jest przypilnowanie innych krajów Unii, by nie wykorzystały naszych kłopotów.
Rosja może wprowadzić embargo na mleko Dziennik "Kommiersant" dotarł do listu wystosowanego w tej sprawie przez Sojuzmołoko do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej.
Sikorski ostrzega Rosję. Każdy ma prawo do... MSZ Federacji Rosyjskiej oświadczyło dziś, że ma prawo do obrony swoich rodaków na Ukrainie.
Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz