Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sikorski
29.07.2011 06:35

Sikorski chce stanowczo ścigać "mowę nienawiści"

Szef MSZ zwrócił się do prokuratora generalnego ws. stanowczego ścigania wypowiedzi, również tych z internetu, nawołujących do nienawiści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski kolejny raz zwrócił się do prokuratora generalnego ws. stanowczego ścigania wypowiedzi, również tych z internetu, nawołujących do nienawiści. Wydarzenia w Norwegii - podkreślił Sikorski - _ pokazują, że granica między słowami a czynami nie bywa zbyt odległa _.

W liście datowanym na 26 lipca, szef MSZ przypomniał, że już kilkakrotnie pisał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, _ zwracając uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą tolerowanie w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w internecie, mowy nienawiści _.

_ Cytując szczególnie bulwersujące przykłady takich wypowiedzi sugerowałem, aby wezwanie do fizycznej rozprawy z innymi traktować jako przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego _ - napisał Sikorski.

Przypomniał, że w maju warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo _ w konkretnej sprawie motywowanych antysemityzmem ataków personalnych _ wobec niego, _ a więc o przestępstwo z art. 212 par. 2 Kk _. _ Przy okazji byłbym wdzięczny za informację, w jakim stanie jest to śledztwo _ - dodał szef MSZ.

Jednocześnie Sikorski podkreślił, że w korespondencji z prokuratorem generalnym nie chodziło mu o personalne ataki wobec niego - gdyż, jak zaznaczył szef MSZ, przed tego rodzaju atakami broni się na drodze cywilno-prawnej - _ lecz o podniesienie szerszego problemu _.

_ W świetle tego, co wydarzyło się w Norwegii widać dobitnie, że mowa nienawiści może wprost prowadzić do niewyobrażalnej tragedii _ - napisał Sikorski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;bada;internetowe;fora,227,0,823267.html) Prokuratura bada internetowe fora

Dlatego - zaznaczył - nie mógł zrozumieć _ jak można było umorzyć śledztwo wobec zidentyfikowanego sprawcy, który napisał: +a tam wolę gazoport może wybudują komorę gazową i tych wszystkich czarnuchów, brudasów Turków z kebaba i innych zagonią i pozbędziemy się robactwa zaśmiecającego nasz kraj, albo pozostać obojętnym na wpis internetowy Żyduchy do gazu _.

_ Przecież jest to dokładnie ten sam język, jakiego używał Anders Breivik. Podobnych wypowiedzi w polskim internecie jest wiele _ - podkreślił szef MSZ.

_ Raz jeszcze zwracam się do Pana, aby podkreślić, że stanowcze ściganie wypowiedzi nawołujących do nienawiści wobec obcych traktować z całą powagą. Konieczne jest pilnie ustanowienie precedensu, który skutecznie odstraszy autorów tego rodzaju wpisów _ - napisał Sikorski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;u;nas;tez;sa;ludzie;myslacy;jak;breivik,2,0,881922.html) "U nas też są tacy, którzy myślą jak Breivik" - W Polsce mamy środowiska, które uważają, że demokratycznie wybrany prezydent czy rząd to zdrajcy, którzy naprawdę nie reprezentują Polski i Polaków - mówił szef MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t139067.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;kontra;internauci;jest;sledztwo,90,0,830298.html) Sikorski kontra internauci. Jest śledztwo Szef MSZ Radosław Sikorski uznał, że antysemickie treści na forach podważają wizerunek Polski w świecie. Również jego wizerunek. Prokuratura już poszukuje antyżydowskich internautów.
Tagi: sikorski, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz