Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siergiej Ławrow przekonuje: kryzys na Ukrainie powinni uregulować mieszkańcy kraju

0
Podziel się:

Szef rosyjskiej dyplomacji uznał za niepoprawne i nieuprzejme systematyczne wysyłanie do Kijowa emisariuszy i przekonywanie władz Ukrainy do dokonania wyboru na rzecz Unii Europejskiej.

Siergiej Ławrow przekonuje: kryzys na Ukrainie powinni uregulować mieszkańcy kraju
(AP/Fotolink/East News)

Siergiej Ławrow ostrzegł też Zachód przed ingerowaniem w sprawy Ukrainy. Polityk mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, który od wczoraj przebywa w stolicy Rosji z pierwszą roboczą wizytą po objęciu urzędu.

Po południu Steinmeier zostanie przyjęty przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Niemiecki minister przestrzegł Rosję przed myśleniem kategoriami _ stref wpływów _: _ Powinniśmy dać Ukraińcom możliwość samodzielnego wyboru drogi rozwoju. Nie powinno być żadnych stref wpływów _.

_ - Powinniśmy pomóc stronom konfliktu w znalezieniu politycznego rozwiązania kryzysu, aby umożliwić Ukrainie dojście do siebie, by nie znajdowała się pod stałą presją _ - podkreślił Steinmeier.

Odnosząc się do tych uwag, Ławrow oznajmił, że to Unia Europejska próbuje utworzyć własną _ strefę wpływów _ poprzez naciskanie na Ukrainę w sprawie wyboru europejskiej integracji kosztem stosunków z Rosją. - _ Usilnie zapraszając Ukrainę, ostrzegając przy tym, że musi dokonać wyboru "albo-albo" - albo z UE, albo z Rosją - w istocie rzeczy usiłuje się stworzyć właśnie taką "strefę wpływów". Jest o oczywiste; żadne piękne słowa tego nie zmienią _ - powiedział.

Szef rosyjskiej dyplomacji uznał za _ niepoprawne _ i _ nieuprzejme _ systematyczne wysyłanie do Kijowa emisariuszy i przekonywanie władz Ukrainy do dokonania wyboru na rzecz Unii Europejskiej.

Zapewnił także, iż Rosja nie zamierza narzucać Kijowowi swojego pośrednictwa. _ - Nie mamy nic przeciwko pośrednictwu między władzami i opozycją, jednak pod warunkiem, że same władze i sama opozycja o to poproszą. Narzucać swoich usług, jak czynią to inni partnerzy Ukrainy, nie będziemy _ - powiedział.

Ławrow zaznaczył, że Ukraińcy sami powinni znaleźć drogę wyjścia z kryzysu politycznego, co - jak zauważył - będzie zgodne z interesami narodu ukraińskiego. _ Oczekujemy, że również wszyscy inni partnerzy Ukrainy będą postępować według tej zasady _ - wskazał.

Sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów rozmów Ławrowa i Steinmeiera. Omówili oni także przygotowania do planowanych na kwiecień w Berlinie dorocznych konsultacji międzypaństwowych na najwyższym szczeblu. Wiele uwagi poświęcili też uregulowaniu kryzysu w Syrii.

Steinmeier oficjalnie potwierdził, że Niemcy wezmą udział w operacji niszczenia syryjskiej broni chemicznej, jeśli niemiecki parlament się na to zgodzi. _ - Zmieniliśmy zdanie w tej sprawie. Uważamy, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność, jeśli powstaje niebezpieczeństwo eskalacji konfliktu w Syrii _ - oświadczył.

Natomiast Ławrow wyraził zaniepokojenie z powodu prób zerwania dialogu politycznego na temat Syrii. _ - Jesteśmy świadkami systematycznych prób znalezienia dowolnego pretekstu do zerwania procesu politycznego uregulowania _ sytuacji - oświadczył.

_ - Gdy prezydenci USA i Francji na wspólnej konferencji prasowej znów zaczynają mówić o tym, że na negocjacjach sprawa może się nie skończyć, to budzi to nasz niepokój _ - dodał. W ocenie rosyjskiego ministra, może chodzić o zmuszenie syryjskiego rządu do _ trzaśnięcia drzwiami _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk chwali opozycję. "Jest odpowiedzialna" Premier jest przekonany, że jest ona skupiona wokół podstawowego celu, jakim jest demokratyzacja Ukrainy.
Ashton ponownie jedzie do Kijowa. Chce pomóc Jednym z tematów rozmów może być ewentualne wsparcie gospodarcze dla Ukrainy po zakończeniu kryzysu.
Kliczko: "Janukowycz ukrywa majątek" - _ Majątek Janukowycza oceniany jest na ponad 200 mln euro, ale w swoim oficjalnym zeznaniu podatkowym prezydent podaje tylko niecałe trzy miliony dolarów _ - pisze Kliczko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)