Notowania

polska armia
10.11.2014 19:47

Siemoniak: W sprawach bezpieczeństwa Polski nie ma kompromisów

Polska nigdy więcej nie może być samotna, a obrona ojczyzny jest sprawą każdego obywatela - mówił wicepremier, szef MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Polska nigdy więcej nie może być samotna, a obrona ojczyzny jest sprawą każdego obywatela. W sprawach bezpieczeństwa kraju nie ma kompromisów - mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak podczas uroczystego _ Capstrzyku Niepodległości _ w Warszawie.

Uroczystość, wzorowana na odbywających się w wigilię świąt narodowych przed II wojną światową, została zorganizowana przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy stołecznym placu jego imienia.

W przemówieniu Siemoniak nawiązał do setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, a także wymarszu pierwszej kompanii kadrowej. Jak mówił, jej żołnierze mieli poczucie, że przyszłość Polski jest przede wszystkim w naszych rękach, a do niepodległości potrzeba silnego państwa, mocnego wojska i gorącego patriotyzmu. W tych sprawach nic się przez sto lat nie zmieniło - zauważył wicepremier.

_ - W sprawach bezpieczeństwa Polski nie ma kompromisów _ - podkreślił Siemoniak. _ Mamy nadal do rozwiązania mnóstwo problemów, ale niepodległość jest absolutnym fundamentem _ - dodał.

_ - Polska nigdy więcej nie może być samotna. Po 15 latach członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim mamy czas realnego wyzwania. Kryzys ukraińsko-rosyjski zburzył dotychczasowy spokój w Europie. NATO wyciąga wnioski. Zachód musi pokazać swoją siłę tu i teraz. Doceńmy obecność na polskiej ziemi ćwiczących ponad tysiąca sojuszniczych żołnierzy _ - powiedział szef MON.

_ - Sprawy obrony ojczyzny są sprawami każdego obywatela _ - zaznaczył. Zwrócił uwagę na wysokie wskaźniki zaufania do wojska i wsparcie najważniejszych sił politycznych dla jego modernizacji.

_ - Rok 1918 to właśnie wielki przykład, gdy polski romantyzm razem z polskim pozytywizmem budował nowe państwo. Daliśmy wtedy radę. Daliśmy radę 25 lat temu odzyskać wolność i musimy dać radę teraz. To dobre wzory, jak zwyciężać mamy _ - zakończył Siemoniak.

W uroczystości prócz szefa MON wzięli udział m.in. wiceministrowie obrony, najwyżsi dowódcy wojskowi, w tym szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł i dowódcy rodzajów sił zbrojnych generałowie broni Lech Majewski i Marek Tomaszycki, kapelani, kombatanci, weterani oraz harcerze i uczniowie. Odczytano apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Przed pomnikiem Piłsudskiego złożono kwiaty i znicz z _ Ogniem Niepodległości _, który wicepremierowi przekazali harcerze. Całość zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych złożonych z żołnierzy, policjantów, pograniczników, więzienników, strażaków i celników.

O godz. 19 w Filharmonii Narodowej rozpoczął się koncert, podczas którego wyróżniający się żołnierze odebrali z rąk wicepremiera szable i kordziki honorowe. W koncercie wzięła udział przebywająca w Warszawie minister obrony Włoch Roberta Pinotti. We wtorek ma ona uczestniczyć w obchodach święta niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji - _ Capstrzyki Niepodległości _ w stolicy odbywają się od 2009 r.

We wtorek przypada Narodowe Święto Niepodległości; w tym roku obchodzimy 96. rocznicę odzyskania suwerenności.

Czytaj więcej w Money.pl
Siemoniak zapowiada rewolucję w armii Chodzi o przebudowę Narodowych Sił Rezerwowych - poinformował szef MON.
Największy kontrakt dla armii zagrożony? Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ocenił postępowanie przetargowe, dotyczące 70 śmigłowców dla polskiego wojska.
Tagi: polska armia, bezpieczeństwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz