Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SGWP: w tym roku zostanie przeszkolonych 7 tys. rezerwistów

0
Podziel się:

SGWP podkreślił, że karta mobilizacyjna nie jest decyzją administracyjną i nie oznacza wezwania do jednostki, lecz jest przydziałem na konkretne stanowisko.

SGWP: w tym roku zostanie przeszkolonych 7 tys. rezerwistów
(Agencja SE/East News)

Ponad 3,2 tys. rezerwistów zostało w tym roku powołanych na ćwiczenia. Do końca roku liczba przeszkolonych ma przekroczyć 7,6 tys. - poinformowali przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

_ - W zasobach mamy 7 mln osób między 19. a 60. rokiem życia. Rocznie ubywa 170 tys. osób - ubywa dużych roczników, wchodzą młodsze, mniej liczne _ - powiedział dziennikarzom płk Janusz Łojko z zarządu organizacji uzupełnień SGWP.

Zastępca szefa zarządu organizacji uzupełnień SGWP płk Marek Orzechowski przypomniał, że szkolenie rezerw wojsko wznowiło w ubiegłym roku, jeszcze przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim, a wynika ono z potrzeb jednostek wojskowych. - _ Robimy to od wielu lat, nie pod wpływem sytuacji międzynarodowej _ - podkreślił.

W latach 2009-12 ci, którzy odeszli do rezerwy, nie byli wzywani na ćwiczenia. Powodem zawieszenia były zmiany związane z profesjonalizacją. Powrót do obowiązkowych ćwiczeń nastąpił, gdy armia uznała, że jednostki, złożone już z żołnierzy zawodowych, są w stanie organizować ćwiczenia.

W 2013 r. wojsko przeszkoliło blisko 3 tys. rezerwistów, do końca bieżącego roku zamierza przeszkolić około 7,6 tys., plan na przyszły rok plan przewiduje przeszkolenie 15 tys. żołnierzy rezerwy.

SGWP podkreślił, że karta mobilizacyjna nie jest decyzją administracyjną i nie oznacza wezwania do jednostki, lecz jest przydziałem na konkretne stanowisko. Obowiązek stawiennictwa powstaje, gdy rezerwista otrzyma kartę powołania.

Płk Orzechowski nawiązał też do tzw. świadczeń rzeczowych. - _ Pytania o pojazdy, które mogą być przydane wojsku w razie kryzysu to nic nowego - wysyłamy je co roku i robimy to od 47 lat na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony _ - powiedział.

Armia zbiera informacje o pojazdach, które mogą być jej użyteczne - ciężarówkach, wózkach widłowych, samochodach terenowych, także motocyklach. Może zażądać dostarczenia sprzętu nie tylko w czasie kryzysu, ale i - na ograniczony czas - w związku z ćwiczeniami.

W sytuacji zagrożenia i związanych z nią prawdopodobnych problemów z zaopatrzeniem w paliwo posiadacz pojazdu może liczyć, że jeśli armia upomni się o jego pojazd, dostarczy mu upoważnienie do nieodpłatnego tankowania.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/191/302271_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/nauczyciel-geografii-pracownik-prokuratury-i-kasjer-oni-pierwsi-chwyca-za-karabin-by-bronic-polski,0,1504733.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nauczyciel i kasjer pierwsi chwycą za karabin Do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosili się na ochotnika. Przekonują, że są gotowi umrzeć za ojczyznę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m320284.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polak;zginal;w;afganistanie;dzis;byl;jego;pogrzeb,244,0,1622004.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polski żołnierz "poległ w walce z terrorystami" Była to jego druga misja zagraniczna, wcześniej był w Iraku. Starszy chorąży miał 38 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m190775.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umowa;o;utworzeniu;wspolnej;brygady;przez;polske;litwe;i;ukraine;podpisana,218,0,1621466.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Utworzymy brygadę z Litwą i Ukrainą Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO, UE, a także w ramach doraźnych koalicji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/m318614.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jaroslaw;kaczynski;prezentuje;projekt;wzmocnienia;unii;na;wschodzie,201,0,1611209.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 100 mld euro na wzmocnienie Unii na Wschodzie? Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego nie będzie problemów z odszukaniem źródła finansowania funduszu, który proponuje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)