Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Seremet: Zbadamy nagranie z lotniska

0
Podziel się

Śledztwo ws. przygotowań do lotu do Smoleńska zostanie przekazane prokuraturze cywilnej.

Seremet: Zbadamy nagranie z lotniska
(prezydent.pl/GFDL)
bEhbJaqd

Prokuratura wojskowa bada nagrania z kamer przemysłowych na lotnisku Okęcie. Podejmuje także działania w sprawie ujawnienia rzekomego świadka rozmowy generała Błasika i kpt. Protasiuka - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet.

Chodzi o nagranie z kamery przemysłowej lotniska Okęcie, na którym widać generała Andrzeja Błasika i kapitana Arkadiusza Protasiuka przed wylotem do Smoleńska. Według TVN24 na nagraniu widać emocjonalną rozmowę gen. A. Błasika i kpt. A. Protasiuka. Według _ Gazety Wyborczej _ jest świadek, który słyszał, jak tuż przed wylotem Tu-154M dowódca sił powietrznych zwymyślał pilota. Miało chodzić o to, że Protasiuk nie chciał lecieć, bo nie miał informacji o sytuacji pogodowej nad lotniskiem w Smoleńsku, a generał kazał mu iść do kokpitu i sam meldował prezydentowi, że samolot gotowy jest do odlotu.

W czwartek rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa ujawnił, że istnieje nagranie z kamery przemysłowej z lotniska Okęcie z 10 kwietnia 2010 r. Nagranie (zawierające tylko obraz) udostępniono polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską.

bEhbJaqf

Pytany o tę sprawę w poniedziałek prokurator Seremet powiedział, że obecnie _ prokuratorzy nie dysponują żadnym dowodem, który by potwierdzał istniejące w opinii publicznej przekonanie, że istnieje nagranie, na którym te dwie wymienione osoby dyskutują, czy w ogóle rozmawiają _. Wcześniej szef komisji badającej katastrofę Jerzy Miller mówił, że nie ma pewności, czy doszło do kłótni na lotnisku między gen. Andrzejem Błasikiem a pilotem kpt. Arkadiuszem Protasiukiem.

Seremet zapewnił, że każda pojawiająca się w opinii publicznej informacja w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedmiotem zainteresowania prokuratury i dotyczy to także dokumentacji z rejestracji rzekomej rozmowy gen. Błasika i kpt. Protasiuka.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;obejrzeli;film;ze;smolenska,135,0,783751.html) Posłowie obejrzeli film ze Smoleńska
Według niego prokuratorzy wojskowi zabezpieczyli wszystkie nagrania z kamery przemysłowej, które mogłyby być przydatne dla śledztwa już 10 kwietnia. Poddadzą analizie te rejestratory również z tego punktu widzenia.

Wyjaśnił, że nagrania z kamer przemysłowych lotniska po zabezpieczeniu i wstępnych badaniach zostały przesłane do komisji ministra Millera. - _ Prokuratura będzie nimi dysponować, a właściwie już dysponuje, z tego co wiem, i poddaje wnikliwej analizie i obróbce elektronicznej _ - stwierdził prokurator generalny.

bEhbJaql

Poinformował również, że prokuratura _ podejmuje również stosowne zabiegi jeżeli chodzi o ujawnienie się osób, które rzekomo miały być świadkami takiej rozmowy _. Nie chciał jednak podać szczegółów.

Prokurator Seremet potwierdził także wcześniejsze zapowiedzi, iż wątek dotyczący przygotowań do lotu zostanie niebawem wyłączony ze śledztwa prokuratury wojskowej i przekazany Prokuraturze Okręgowej w Warszawie do badania. - _ Nastąpi to niebawem, nie podejmuję się podania jakiegokolwiek terminu _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t94701.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosjanie;ustepuja;w;sprawie;generala;andrzeja;blasika,5,0,774149.html) Rosjanie ustępują w sprawie generała Andrzeja Błasika Komitet MAK usunie ze swojej strony internetowej informacje o ilości alkoholu we krwi polskiego wojskowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t128795.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gdybym;byl;premierem;nie;byloby;katastrofy,46,0,752942.html) "Gdybym był premierem nie byłoby katastrofy" Zdaniem prezesa PiS, Tusk poniósł klęskę. _ Trzeba zrobić wszystko dla ujawnienia prawdy _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t128899.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mak;usunal;zapis;o;alkoholu;we;krwi;blasika,119,0,774519.html) MAK usunął zapis o alkoholu we krwi Błasika Walczyła o to wdowa po zmarłym generale, twierdząc, że zapis jest krzywdzący dla pamięci zmarłego.
bEhbJaqG
kraj
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)