Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
seremet
08.02.2012 15:01

Seremet wstrzymał prace nad reformą prokuratury

Prokurator generalny zawiesił prace powołanego przez siebie zespołu, który miał opracować nowe przepisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Prokurator generalny Andrzej Seremet zawiesił prace powołanego przez siebie zespołu, który miał opracować nowe przepisy o prokuraturze - poinformowała Prokuratura Generalna. Związane jest to z pracami nad nowelizacją ustawy prowadzonymi przez resort sprawiedliwości.

Termin wznowienia prac zespołu PG - jak zaznaczyła prokuratura - ma zostać podany po przedstawieniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu nowelizacji Ustawy o prokuraturze.

Złożony z naukowców i prokuratorów zespół został powołany w Prokuraturze Generalnej jeszcze w zeszłym roku - jego celem miało być opracowanie założeń do nowej Ustawy o prokuraturze. Seremet wielokrotnie wskazywał, że nowa ustawa jest konieczna, gdyż _ archaiczność obecnej ustawy i wielokrotne jej nowelizacje stwarzają problemy praktyczne związane z wykładnią przepisów _.

Wśród problemów, które miał przedyskutować zespół PG, były m.in. kwestie roli prokuratora, zakresu jego niezależności i nadzoru prokuratorów zwierzchnich, postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, pozycji i roli Krajowej Rady Prokuratury oraz ewentualności wprowadzenia instytucji sędziego śledczego.

Jednak pod koniec stycznia minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że rząd nie zgodzi się na nową ustawę o prokuraturze, czego domaga się środowisko prokuratorów; a opowiada się za nowelizacją dotychczasowych przepisów. _ Rząd nie widzi potrzeby nowej ustawy; widzi potrzebę nowelizacji ustawy tak, żeby zapewnić pełną, demokratyczną kontrolę nad prokuraturą _ - mówił Gowin.

_ - Bez wątpienia inny będzie zakres prac w resorcie sprawiedliwości, bo tam chodzi o nowelizację, a inny zakres prac mojego zespołu, który chce przygotować zmiany szersze, głębsze, dalej idące spokojnym trybem, a nie szybką ścieżką proponowaną przez ministerstwo _ - mówił w ubiegłym tygodniu Seremet odnosząc się do stanowiska MS. Dodawał, że ma nadzieję, iż propozycje ministerstwa w niedługim czasie _ zostaną w takim stopniu skonkretyzowane, że będą możliwe do akceptacji _. Mówił też, że ma nadzieje, iż po nowelizacji przyjdzie czas na to, by całościowo przejrzeć przepisy o prokuraturze.

W środę PG poinformowała, że według posiadanych informacji ministerialne prace nad projektem nowelizacji będą trwały do końca marca. _ Zapoznanie się z wynikami prac zespołu MS oraz dalszymi planami legislacyjnymi w tym zakresie pozwoli na określenie terminu rozpoczęcia prac zespołu powołanego przez prokuratora generalnego _ - podała Prokuratura Generalna.

Praca zespołu PG została poprzedzona ankietą skierowaną do wszystkich prokuratorów w kraju. Pod koniec stycznia ogłoszono jej wyniki. Na pytania odpowiedziało 4,4 tys. prokuratorów wszystkich szczebli i pionów, czyli ponad dwie trzecie śledczych w kraju. Z ankiety wynika, iż 3 105 prokuratorów jest za podjęciem prac nad nową Ustawą o prokuraturze. Za przygotowaniem nowelizacji obecnej ustawy opowiedziało się 725 prokuratorów, zaś za zachowaniem obecnych uregulowań 404.

Tylko 218 prokuratorów uznało, że obecne regulacje wystarczająco gwarantują niezależność prokuratury - większość ankietowanych wskazywała, że potrzebne jest umieszczenie zapisów o prokuraturze w konstytucji, a także zapewnienie jej budżetowej autonomii. Z ankiet wynikało też, że większość śledczych chce włączenia prokuratury wojskowej do cywilnej.

W skład zespołu powołanego przez prokuratora generalnego weszli m.in. b. minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski, konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, a także prof. Tomasz Grzegorczyk i prof. Piotr Kardas. Spośród prokuratorów w pracach ma uczestniczyć m.in. zastępca Seremeta, prok. Marek Jamrogowicz.

O sytuacji w prokuraturze czytaj w Money.pl
Przerwał urlop i gasi pożar w prokuraturze Premier spotkał się z prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości. _ Kształt prokuratury wojskowej jest archaiczny, potrzebne są zmiany _ - powiedział.
"To nie PiS jest impulsem do zmiany prawa" Inicjatywy nie należy wiązać z ostatnią dyskusją o prokuratorach w stanie spoczynku - mówi prokurator Mateusz Martyniuk.
Tagi: seremet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz