Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Seremet: Prokuratura sprawna, skuteczna, wolna od nacisków

0
Podziel się

Nowy prokurator generalny nie będzie faworyzował Krakowa.

Seremet: Prokuratura sprawna, skuteczna, wolna od nacisków
(PAP/Paweł Kula)
bEpUZyqd

Pierwszym zadaniem dla nowego Prokuratora Generalnego będzie utworzenie _ korpusu Prokuratury Generalnej _, czyli powołanie prokuratorów spośród obecnych prokuratorów Prokuratury Krajowej, prokuratur apelacyjnych i okręgowych.

_ - To zadanie najpilniejsze. Ma to nastąpić do 31 marca, więc czasu jest niewiele. Bez tych aktów Prokuratura Generalna nie mogłaby działać _ - stwierdził wybrany na Prokuratora Generalnego Andrzej Seremet.

*Nowy prokurator generalny *rozpocznie urzędowanie 31 marca, gdy wejdzie w życie rozdział funkcji. Będzie ją pełnił przez jedną, 6-letnią kadencję. Nominat ma też niezwłocznie przedstawić prezydentowi swego pierwszego zastępcę, którego powołuje równieżLech Kaczyński, przy kontrasygnacie premiera.
Seremet zapowiedział także przegląd szefów jednostek prokuratur apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. To będzie się odbywać w dłuższym czasie, ponieważ ustawa nie określa terminu. _ _

bEpUZyqf

_ - Z zadań innego rodzaju wymienię kwestię organizacji strukturalno-budżetowej Prokuratury Generalnej, a także opiniowanie projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości, tzw. regulaminu wewnętrznego urzędowania prokuratury, gdzie określa się bardzo istotne zagadnienia, przede wszystkim kwestie nadzoru _ - powiedział nominat.

Pytany, na jakiej grupie osób się oprze, Andrzej Seremet, powiedział: _ - Będą to na pewno prokuratorzy doświadczeni, nie tylko prokuratorzy krakowscy, jak mnie się podejrzewa, ale także prokuratorzy spoza Krakowa _. _ Klucz terytorialny nie będzie miał zastosowania, lecz rzeczywista wiedza i umiejętności _ - podkreślił. Uważa, że _ prokuraturę uda się oddzielić od polityki, jeżeli prokuratorzy będą tego chcieli _. _ Ja na pewno zrobię wszystko, żeby prokuratorzy mieli taki komfort _ - zapewnił.

Prezydent Lech Kaczyński zdecydował w piątek, że prokuratorem generalnym będzie krakowski sędzia Andrzej Seremet. To pierwszy od 20 lat prokurator generalny niebędący jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

| Andrzej Seremet urodził się w 1959 roku w Radłowie (woj. małopolskie). Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na studiach był członkiem NZS. Od połowy lat 80. orzekał w sądzie rejonowym i wojewódzkim w Tarnowie. Od 1997 r. orzeka w sprawach karnych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przez kilka miesięcy w 2008 r. był delegowany do Sądu Najwyższego. Pełnił też funkcję rzecznika dyscyplinarnego krakowskich sędziów. |
| --- |

bEpUZyqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)