Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
19.04.2011 15:13

Seremet poprosi Tuska o wsparcie. Chodzi o Smoleńsk

Prokurator generalny nie chce mówić o szczegółach spotkania z premierem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował w Białymstoku, że w środę spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, by prosić o pomoc w związku z opóźnieniami w realizacji wniosków do strony rosyjskiej, w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

O szczegółach spotkania z premierem nie chciał mówić. Wcześniej przypomniał dziennikarzom, że strona polska nie ma pełnej dokumentacji, o którą zwracała się do rosyjskich śledczych we wnioskach o pomoc prawną, m.in. nie ma dokumentacji statusu lotniska w Smoleńsku oraz zakresu uprawnień i obowiązków kontrolerów tego lotniska.

_ - Zwracałem się i zamierzam zwrócić się ponownie o pewne wsparcie polskiego rządu. Takie wsparcie w przeszłości otrzymywałem, ponieważ wielokrotnie moje kontakty z Ministerstwem Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych umożliwiały otwarcie się pewnych kanałów dyplomatycznych _ - mówił Seremet.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t95683.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;nie;ma;dowodow;na;naciski;na;pilotow;tu-154m,122,0,814970.html) Prokuratura: Nie ma dowodów na naciski na pilotów Tu-154M

Poinformował, że w środę zamierza spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem i _ przedstawić mu pewne oczekiwania, które prokuratura przedstawia w związku z pewnymi opóźnieniami w realizacji wniosków, które kierowano do strony rosyjskiej _.

Na sprawność prowadzenia polskiego śledztwa wpływa fakt, że duża część dowodów w sprawie - świadków katastrofy, szczątków samolotu oraz znalezione na miejscu tragedii czarne skrzynki tupolewa - znajduje się w Rosji. Dlatego polska prokuratura skierowała dotychczas do Rosji kilka wniosków w sprawie pomocy prawnej.

Obecnie polska prokuratura czeka m.in. na realizację wniosku dotyczącego dostępu polskich biegłych do oryginałów czarnych skrzynek Tu-154M. Biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych chcą porównać analizowane przez siebie w ciągu ostatnich miesięcy kopie zapisów rozmów z kabiny pilotów z oryginalnym zapisem, znajdującym się w Moskwie. Ma to być ostatnia czynność przed wydaniem przez nich końcowej opinii fonoskopijnej na potrzeby polskiego śledztwa. Ponadto nie jest też ciągle znana data przekazania stronie polskiej wraku samolotu.

Seremet zapowiedział, że w krótce będzie przebywał w Moskwie i w rozmowach ze stroną rosyjską poruszy kwestie realizacji polskich wniosków.

Krótko przed rocznicą katastrofy rosyjska prokuratura przekazała stronie polskiej kolejne 14 tomów akt. Wśród tych materiałów, jak poinformowali Rosjanie, mają znajdować się m.in. protokoły z lutowych przesłuchań kontrolerów.

Ponadto zawarte w nich są protokoły oględzin miejsca katastrofy, którego dokonała w październiku grupa polskich archeologów i kolejne protokoły z sekcji zwłok ofiar katastrofy. Obecnie dokumenty te są w tłumaczeniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t95390.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratorzy;z;rosji;juz;w;polsce,157,0,814237.html) Prokuratorzy z Rosji już w Polsce O umożliwienie udziału swoich prokuratorów w przesłuchaniach świadków na terenie Polski rosyjska prokuratura poprosiła w wysłanym w ostatnim czasie wniosku o pomoc prawną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t137176.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kogo;przesluchaja;prokuratorzy;z;rosji,145,0,812945.html) Kogo przesłuchają prokuratorzy z Rosji? Trzech prokuratorów rosyjskiego Komitetu Śledczego przyjedzie jutro do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przesluchaja;odpowiedzialnych;za;lot,152,0,808600.html) Przesłuchają odpowiedzialnych za lot Rosyjscy śledczy chcą wiedzieć jak przygotowywano tragiczny lot do Smoleńska.
Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz