Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
seremet
09.10.2012 09:48

Seremet ma wątpliwości w sprawie reformy prokuratury

Prokurator zaznaczył, że jego obawy co do tego zapisu podziela Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że ma wątpliwości co do propozycji zawartych w projekcie ustawy o prokuraturze, szczególnie dotyczących zwiększenia kontroli Sejmu nad prokuraturą. Zawarte tam pojęcia są - jego zdaniem - na tyle ogólne, że mogą być wykorzystane politycznie.

_ - Sęk w tym, że trudno to zrozumieć, bo zawarte w ustawie pojęcia są na tyle ogólne, że w rękach osób kierujących się złą wolą może to być wykorzystane politycznie _ - powiedział Seremet w _ Sygnałach Dnia _ w Polskim Radiu.

Zaznaczył, że jego obawy co do tego zapisu podziela Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów. _ - Wyraźnie zaznaczono, że wychodząc z założeń ustrojowych, wskazując na w jakimś sensie połączenie prokuratora generalnego z Sejmem i wciągnięcie prokuratora generalnego w ten dialog nie jest rozwiązaniem trafnym _ - przytaczał opinie Rady Seremet.

Jego zdaniem obecnie obowiązujące prawo pozwala Sejmowi na sprawowanie skutecznej, wystarczającej kontroli nad prokuraturą, trzeba tylko _ lepiej je wykorzystywać _.

Prokurator generalny ma też wątpliwości do określania przez rząd kierunków polityki karnej - choć zaznaczył, że rozumie motywy twórców ustawy. Jego zdaniem przepisy w niej zawarte nie dają się _ przełożyć na codzienną praktykę działania _ prokuratorów, którzy mają obowiązek ścigania sprawców wszystkich przestępstw z jednakowym zaangażowaniem.

Pytany o rozwiązanie Krajowej Rady Prokuratury, Seremet ocenił, że jej dotychczasowe działanie wprowadzało _ pewien dysonans funkcjonalny _. _ Z jednej strony prokurator generalny odpowiadał za całość funkcjonowania prokuratury, w tym też za osoby mianowane na wyższe stanowiska, a dotąd odpowiadał tylko za zatwierdzanie w postaci jednej osoby proponowanej przez Krajową Radę Prokuratury - a powinien mieć przedstawione co najmniej dwie kandydatury do wyboru _ - zaznaczył.

Zastąpienie Rady organem samorządowym - Zgromadzeniem Prokuratorów - co również zawiera projekt ustawy, Seremet ocenił pozytywnie, choć jego zdaniem w nowej instytucji powinni znaleźć się także przedstawiciele prokuratury apelacyjnej. Zaznaczył, że ma wątpliwości, czy w takim kształcie byłaby ona wystarczająco sprawna.

Projekt ustawy - zdaniem prokuratora generalnego - nie odpowiada też na wyzwania, jakie stawia nowy Kodeks Postępowania Karnego. Kodeks wprowadza nowy model postępowania sądowego, w którym prokurator, który prowadził przygotowanie przygotowawcze, występuje przed sądem z aktem oskarżenia. Seremet powiedział, że powołał już zespół przygotowujący w tej sprawie odpowiednie rozwiązania.

W czwartek resort sprawiedliwości poinformował, że do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt Prawa o prokuraturze. Wiele z elementów zawartych w tym projekcie zawierał już konsultowany w pierwszej połowie roku projekt nowelizacji przepisów. Planowane zmiany przewidują m.in. zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zastąpienie jej organem samorządowym - Zgromadzeniem Prokuratorów, danie rządowi prawa do określania kierunków _ polityki karnej _ oraz włączenie prokuratury wojskowej do prokuratur cywilnych.

Czytaj więcej o sprawach związanych z prokuratorem Seremetem
"Seremet i Kopacz powinni podać się do dymisji" W ten sposób Marta Kaczyńska odniosła się do ostatnich wydarzeń związanych z informacjami o pomyłkach przy identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Schetyna broni niezależności prokuratury - _ Platforma postawiła i ten plan swój i punkt programu realizuje w rzeczywistości _ - stwierdza Grzegorz Schetyna.
Tagi: seremet, ustawa, prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz