Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma prokuratury
09.07.2013 21:55

Seremet: Jestem gotów odejść

Jeśli moje odejście uzdrowi prokuraturę, jestem gotów odejść, ale nikt chyba nie da takich gwarancji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Jeśli moje odejście uzdrowi prokuraturę, jestem gotów odejść, ale nikt chyba nie da takich gwarancji - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Ocenił, że krytyczna opinia ministra sprawiedliwości nt. sprawozdania z działalności prokuratury za 2012 r. jest niesprawiedliwa.

_ - Jeżeli Seremet jest problemem prokuratury, jeżeli odejście Seremeta uzdrowi prokuraturę w tym sensie, że wszystkie decyzje podejmowane przez 6320 prokuratorów w 1 mln 200 sprawach będą podejmowane w sposób należyty, (...) to ja gotów jestem odejść dzisiaj, ale takiej gwarancji nikt chyba nie jest w stanie realnie postawić _ - powiedział we wtorek Seremet, który był gościem TVP Info.

Prokurator odniósł się w ten sposób do krytycznej opinii ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego na temat sprawozdania prokuratora generalnego z działalności prokuratury w 2012 r.

Jak mówił Seremet, różni się z ministrem sprawiedliwości _ w odniesieniu do zasadniczej diagnozy _ pracy prokuratur. Prokurator generalny nie zgadza się np. ze stwierdzeniem Biernackiego, że prokuratury rejonowe są nadmiernie obciążone w stosunku do prokuratur okręgowych, apelacyjnych oraz prokuratury generalnej.

_ - Otóż w moim przekonaniu tak nie jest. I to nie jest ten problem, który tak naprawdę trapi prokuraturę _ - powiedział Seremet.

Pytany, które z zarzutów ministra uważa za niesprawiedliwe, Seremet odparł: _ jeżeli prokuratura w ciągu tego roku, tak jak i w ciągu poprzednich lat zmniejszyła liczbę długotrwale toczących się śledztw, jeżeli sformułowała mniej wniosków o tymczasowe aresztowanie, jeżeli mniej spraw zakończyło się wyrokami uniewinniającymi, jeżeli prokuratura stosowała w sposób znacznie szerszy inne środki zapobiegawcze, jeżeli było mniej skarg na przewlekłość postępowań (...), jeżeli w ciągu trzech lat prokurator generalny sformułował blisko 30 wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w ochronie praw obywateli, z których omal wszystkie zakończyły się takim rozstrzygnięciem, jakiego oczekiwał prokurator generalny, to ja chciałbym, żeby przez pryzmat tych działań oceniano prokuraturę, a nie przez pryzmat jakichś działań zarządczych, co do których prokurator ma związane ręce _.

_ - I boli mnie również zarzut, jakoby prokuratura nie wyciągnęła wniosków ze sprawy Amber Gold _ - dodał prokurator generalny.

_ - Jeżeli udało mi się (...) doprowadzić do usunięcia prokuratora rejonowego w Gdańsku-Wrzeszczu, która to prokuratura powodowała zaniedbania w sprawie Amber Gold, jeżeli na moje żądanie wszczęto kilka postępowań dyscyplinarnych, jeżeli na skutek mojego zarządzenia sprawy parabanków przejmowane są od razu ex definitione prowadzone w prokuraturach okręgowych (...) to sądzę, że zrobiłem wszystko, żeby wyciągnąć w nioski ze sprawy Amber Gold. I doprawdy ktoś, kto niezbyt uważnie śledzi prace prokuratury może tylko formułować takie wnioski _ - podkreślił Seremet.

Prokurator generalny odniósł się też do wtorkowej wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przywołał opinię Ryszarda Kalisza _ o istnieniu układu politycznego w kierownictwie prokuratury, związanego z radykalnymi środowiskami prawicowymi _.

_ - Chciałbym publicznie zwrócić się do pana posła Kalisza, żeby jako prawnik (...) podał dowody na swoją tezę. Jeśli prokuratura jest upolityczniona, chciałbym, żeby powiedział, jaki układ polityczny w prokuraturze rządzi _ - powiedział Seremet.

_ - Po drugie, żeby powiedział, jak to się przekłada na decyzje prokuratury, które z decyzji podejmowanych przez prokuratorów są motywowane, determinowane przez ów układ polityczny. Słyszałem również, że w prokuraturze generalnej nawet istnieje czy panuje duch ziobrowy czy duch ziobrystów _ - mówił Seremet.

_ - Ja nie mam takich związków z metafizyką, jakie ma zapewne poseł Kalisz, bo tego ducha nie dostrzegam _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent za głęboką reformą prokuratury Zdaniem prezydenta krytyczna opinia ministra sprawiedliwości powinna stanowić istotną zachętę do podjęcia decyzji o przyspieszeniu prac nad nowym modelem prokuratury.
Minister krytykuje raport dotyczący prokuratury Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wyraził krytyczną opinię do sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 roku.
Seremet się broni. Zarzuty wobec Gowina _ - Brak decyzji w sprawie sprawozdania z działalności prokuratury miał wpływ na pracę prokuratury _ - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet.
Tagi: reforma prokuratury, seremet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz