Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Separatyści zajęli koszary Gwardii Narodowej w Doniecku

0
Podziel się:

Jedna z agencji donosi, że doszło do strzelaniny, potem do rozmów w celu uregulowania sytuacji.

Separatyści zajęli koszary Gwardii Narodowej w Doniecku
(PAP/EPA)
bEUdHmvF

Działacze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) przejęli kontrolę nad koszarami państwowej Gwardii Narodowej - podaje agencja AFP. Media ukraińskie podają, że chodzi o budynek sztabu gwardii.

Wieczorem uzbrojeni mężczyźni z pomarańczowo-czarnymi wstążkami gieorgijewskimi noszonymi przez separatystów weszli do koszar gwardii, podlegającej MSW Ukrainy; wydaje się, że gwardziści nie stawiali oporu - relacjonuje dziennikarka AFP. Widziała ona, jak żołnierze odjechali ciężarówkami.

Natomiast agencja Interfax-Ukraina podaje, powołując się na służby prasowe Gwardii Narodowej, że żołnierze gwardii stawiali opór. Doszło do strzelaniny, potem do rozmów w celu uregulowania sytuacji. Personel sztabu gwardii w Doniecku _ zmienił dyslokację _, by uniknąć rozlewu krwi, i wraz z uzbrojeniem i sprzętem przejechał na teren jednostki wojskowej w Doniecku - podaje agencja.

bEUdHmvH

Świadek, który mieszka w pobliżu budynku, powiedział AFP, że negocjacje pomiędzy gwardzistami a zamaskowanymi napastnikami trwały około dwóch godzin. Według niego żołnierze dostali wybór - albo dołączą do separatystów, albo opuszczą bazę.

AFP podaje, że w tym czasie również słychać było dochodzące z centrum Doniecka eksplozje, choć wydaje się, że nie miały one związku z wydarzeniami w budynku Gwardii Narodowej.

Prorosyjscy separatyści, którzy działają w obwodach donieckim i ługańskim, przeprowadzili w niedzielę referendum niepodległościowe i ogłosili na jego podstawie suwerenność państwową. Oświadczyli też, że przejmują władzę w tym regionie. Władze w Kijowie prowadzą przeciwko nim operację antyterrorystyczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące żądania ukraińskich separatystów Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zażądały od najbogatszego obywatela tego kraju, biznesmena Rinata Achmetowa, oświadczenia o lojalności i przekazywania podatków do budżetu DRL.
Głosował 8 razy za odłączeniem Doniecka _ To nie było referendum tylko oszustwo _ - dodaje dziennik Bild. Gazeta publikuje przy tym zdjęcia mężczyzny, który zagłosował wczoraj osiem razy - w ośmiu różnych komisjach wyborczych.
Zatrzymano dowódcę separatystycznej armii Siły MSW Ukrainy zatrzymały w Ługańsku na wschodzie kraju dowódcę tzw. Armii Północ-Południe Ołeksandra Relkego, który uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych bojowników.
bEUdHmwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)