Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Separatyści zajęli budynek polskiego konsulatu

0
Podziel się:

Terroryści zajęli polski i czeski konsulat oraz budynek sądu. Są wspierani przez rosyjskich żołnierzy - alarmuje Kijów.

Separatyści zajęli budynek polskiego konsulatu
(PAP/EPA)

Prorosyjscy separatyści zajęli budynek zamkniętego od czerwca polskiego konsulatu w Doniecku.Taką informację podała na swojej stronie internetowej Rada Bezpieczeństwa Ukrainy. Od czerwca konsulat zawiesił działalność - mówi rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Według jego relacji placówki dyplomatyczne dwóch krajów zostały opanowane przez separatystów wczoraj. Wcześniej pojawiały się informacje o incydentach, do jakich dochodziło przed konsulatem. Budynek był m.in. obrzucany kamieniami.

30 września zostanie formalnie zlikwidowany także polski konsulat w Sewastopolu. MSZ uzasadnia, że w związku z sytuacją na Ukrainie placówka nie ma możliwości wypełniania swoich obowiązków. Konsulat w Sewastopolu został ewakuowany w marcu. Jego zadania przejęła placówka w Odessie.

Mimo rozejmu walki trwają

Mimo zawieszenia broni, na Wschodzie Ukrainy trwają ataki rosyjskich wojsk i separatystów na ukraińskie stanowiska. Najgorsza sytuacja jest w Doniecku.W tym mieście separatyści i Rosjanie starają się zdobyć lotnisko, jedyne miejsce w całym Doniecku kontrolowane przez Ukraińców. W ciągu minionej doby zanotowano co najmniej 10 długotrwałych ostrzałów. Praktycznie ukraińskie pozycje ostrzeliwane są bez przerwy z różnych stanowisk, stałych i ruchomych, za pomocą artylerii, wyrzutni Grad i moździerzy. Cierpią przy tym mieszkańcy okolic lotniska oraz innych dzielnic Doniecka. Rada Miejska poinformowała, że wczoraj zginęło 3 cywilów, 5 zostało rannych.

Separatyści i rosyjskie wojska aktywizują swoje działania także w innych miastach na Wschodzie. Koncentrują swoje siły w okolicach Łysyczańska i Debalcewa. Rosjanie zbierają się też pod Wołnowachą. Ostrzeliwana jest ukraińska armia w miejscowości Sczastie.

W zajętych przez siebie miejscowościach Rosjanie tworzą komendantury wojskowe, które mają zarządzać zajętym terytorium. Zajmują się one też poszukiwaniem dezerterów, czyli mężczyzn, którzy nie chcą walczyć w oddziałach samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Komendantury walczą też z tymi, którzy grabią cywilów i pozostawione domy i mieszkania. Dochodzi do przypadków rozstrzeliwań.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m319650.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;armia;odpiera;ataki;separatystow,39,0,1617703.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wojna na Ukrainie. Armia odpiera ataki separatystów Mimo obowiązującego od ponad tygodnia rozejmu, separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m319773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krwawe;walki;na;ukrainie;i;zaskakujaca;decyzja;kijowa,123,0,1618811.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krwawe walki na Ukrainie i zaskakująca decyzja Kijowa Ukraiński parlament przegłosował autonomię dla Donbasu i amnestię. Tymczasem Rosjanie na zdobytych terenach dokonują egzekucji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m317130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;moldawii;rosja;stosuje;elementy;wojny;hybrydowej,244,0,1618676.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjskie, zielone ludziki w kolejnym kraju Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove ostrzega przed kolejnym konfliktem na Wschodzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)