Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senatorowie za złagodzeniem kary dla pseudokibiców

0
Podziel się:

Nowelizacja wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012.

Senatorowie za złagodzeniem kary dla pseudokibiców
(johnthescone/CC/Flickr)

*Złagodzenie maksymalnej kary więzienia z dwóch lat do roku za złamanie zakazu stadionowego przewiduje jedna z poprawek, zaproponowana przez senacką komisję do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. *

Uchwalona przez Sejm w czerwcu nowela wprowadza sankcje karne za złamanie zakazu stadionowego; zmiana skraca też okres przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód.

Nowelizacja wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012; ma naprawić niedociągnięcia obowiązującej ustawy z marca ubiegłego roku.

Dotychczas obowiązująca ustawa przewiduje zakaz stadionowy, który może być łączony z obowiązkiem stawiania się na policji w czasie trwania imprezy masowej na tym stadionie. Nie wprowadza jednak sankcji za nieprzestrzeganie zakazu. Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji za nieprzestrzeganie zakazu stadionowego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Senatorowie zaproponowali by maksymalna kara pozbawienia wolności wynosiła rok a nie dwa lata.

Przeciwny temu jest rząd. Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona przekonywał w środę w Senacie, że osłabiłoby to prewencyjne działanie tego zapisu.

Nowelizacja zmienia też okres przechowywania zapisu z kamer. Zgodnie z obowiązującą ustawą zapis z monitoringu imprezy masowej musi być przechowywany przez rok. Proponowane zmiany - podjęte z uwzględnieniem sugestii organizatorów skarżących się na nadmierne obciążenie serwerów - zmierzają do skrócenia tego okresu do 60 dni, jeżeli materiał nie jest potrzebny jako dowód w postępowaniu karnym.

prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)