Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senatorowie za podwyżkami dla pielęgniarek

0
Podziel się:

Głosowano też za ograniczeniem w handlu długami szpitali.

Senatorowie za podwyżkami dla pielęgniarek
(thelinke/iStockphoto)
bEJUXcrp

Senatorowie poparli jednogłośnie nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali.

Nowela podtrzymuje m.in. zobowiązanie kierownika ZOZ do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie.

Jednak trzy czwarte z tych pieniędzy będzie musiało być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Przepis ten jest przejściowy i ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.

bEJUXcrr

Na przejęcie długu będzie się musiał zgodzić samorząd

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany mające na celu ograniczenie handlu wierzytelnościami poprzez konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył ZOZ. W większości przypadków będzie to samorząd.

Według resortu zdrowia potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela publicznego ZOZ-u. Ponadto spowoduje ograniczenie wtórnego obrotu długami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Projekt zawiera także zmiany dotyczące uzyskiwania pieniędzy na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z UE oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

bEJUXcrx

Dodatkowo zostanie stworzona podstawa prawna do przekazywania pieniędzy w ramach realizacji programów wieloletnich, co czyni zadość zaleceniom Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z projektem, możliwe będzie przekazywanie dotacji także jednostkom badawczo-rozwojowym, będącym publicznymi ZOZ-ami.

Teraz nowela trafi do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;szpitali;rosna;na;tym;niezle;mozna;zarobic,226,0,684514.html) Długi szpitali rosną. Na tym nieźle można zarobić Przeterminowane zobowiązania szpitali wzrosną w tym roku do 3 mld zł. Na ich restrukturyzacji coraz więcej zarabiają prywatne firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zdrowia;ma;plan;samorzady;splaca;dlugi;szpitali,218,0,674778.html) Resort zdrowia ma plan: samorządy spłacą długi szpitali To drugie podejście Ewy Kopacz do reformy systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t91638.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/place;pielegniarek;tysiac;zlotych;ponizej;sredniej,31,0,592159.html) Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej Pielęgniarek i położnych jest w Polsce 300 tysięcy. Jeśli nie dostaną podwyżek, ogłoszą strajk.
bEJUXcrS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)