Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senator John McCain oskarża CIA

0
Podziel się:

Szef irańskiego MSZ zaprzeczył, by Amerykanina przetrzymywały władze
Iranu.

Senator John McCain oskarża CIA
(United States Congress)

Twierdzi, że CIA wprowadzała Kongres w błąd w sprawie Amerykanina, który zaginął w 2007 r. w czasie tajnej misji wywiadowczej w Iranie. Szef irańskiego MSZ zaprzeczył, by Amerykanina przetrzymywały władze Iranu.

Ujawnione w tym tygodniu wyniki śledztwa agencji AP wskazują, że Robert Levinson pracował na zlecenie CIA, choć amerykańskie władze długo utrzymywały, że był on prywatną osobą, która w celach biznesowych udała się na wyspę Kisz w Iranie.

AP ustaliła, że ekipa analityków CIA, niemających uprawnień do prowadzenia operacji szpiegowskich, zapłaciła Levinsonowi, by zbierał informacje wywiadowcze w Iranie. CIA miała zapłacić rodzinie Levinsona 2,5 mln USD, żeby uniknąć procesu, podczas którego prawda wyszłaby na jaw.

Republikanin John McCain powiedział w programie CNN _ State of the Union _, że _ CIA nie mówiła Kongresowi prawdy _ w sprawie Levinsona. Oświadczył, że USA robią wszystko, by ustalić, co stało się z Amerykaninem, ale jednocześnie wyraził zaniepokojenie faktem, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie była bardziej otwarta w tej sprawie.

Jak podkreślił McCain, nie ma wątpliwości, że władze Iranu znają los Levinsona.

Tymczasem irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oznajmił w amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran nie wie, gdzie przebywa obywatel USA.

- _ Wiemy jedynie, że nie jest więziony w Iranie _ - wskazał. - _ A jeśli jest, to nie jest więziony przez irański rząd; a sądzę, że rząd ma niezłą kontrolę nad krajem _.

Zapytany, czy Iran przekaże Levinsona Stanom Zjednoczonym, irański minister odparł: _ - Jeśli go wytropimy i znajdziemy, z pewnością przedyskutujemy tę kwestię _.

Sekretarz stanu John Kerry odrzucił sugestie rodziny Levinsona, że władze USA nie robią dość, by ustalić, co się z nim stało. Poinformował, że przy każdej możliwej okazji, także przez pośredników, kwestia zaginionego Amerykanina jest poruszana.

Biały Dom oświadczył w piątek, że były agent, choć został wysłany na misję przez analityków CIA, w tym czasie nie był zatrudniony przez rząd USA.

65-letni obecnie Levinson, były agent FBI, pracował po odejściu ze służby jako prywatny detektyw dla kilku wielkich korporacji. Ostatnie fotografie i nagranie wideo Levinsona zostały anonimowo przekazane jego rodzinie w 2010 i na początku 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Plastikowa broń jeszcze groźniejsza Uchwalona w 1988 roku ustawa Undetectable Firearms Act zawiera wymóg, by w każdym pistolecie był umieszczony kawałek metalu, dzięki któremu broń jest widoczna dla wykrywaczy metalu.
Szef dyplomacji Iranu zagroził Amerykanom Dżawad Zarif powiedział wywiadzie dla tygodnika "Time", że jeśli USA nałożą na jego kraj nowe sankcje, będzie to oznaczać zerwanie porozumienia ws. programu nuklearnego.
Zawierzyli Iranowi. "To dobre dla świata" Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem, zawarte w nocy z soboty na niedzielę, jako zadowalające dla wszystkich stron.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)