Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat zajmie się darmowymi lekami dla seniorów. Czym jeszcze?

0
Podziel się:

Dotyczyłoby to ok. 108 tys. osób, a koszty z tym związane wyniosłyby ok. 214 mln zł rocznie.

Senat zajmie się darmowymi lekami dla seniorów. Czym jeszcze?
(robertdx)
bECKSyUR

Senat rozpatrzy dziś również nowelizację ustawy umożliwiającej prowadzenie lekkich motocykli osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B.

Najpierw jednak senatorowie rozpatrzą przygotowany przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane osób pobierających najniższą emeryturę lub rentę, które ukończyły 75. rok życia.

W uzasadnieniu napisano, że dotyczyłoby to ok. 108 tys. osób, a koszty z tym związane wyniosłyby ok. 214 mln zł rocznie. Zmian nie popiera resort zdrowia, którego zdaniem byłyby problemy z weryfikacją uprawnionych do bezpłatnych leków. Inna własna inicjatywa Senatu, która ma być omawiana na obecnym posiedzeniu, to zmiana statusu Krzyża Wolności i Solidarności oraz zmiana zasad jego nadawania.

bECKSyUT

Senat rozpatrzy także nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Zakłada, że osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B będą mogły jeździć motocyklami z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kategorii B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm sześciennych).

Nowelizacja - autorstwa sejmowej komisji infrastruktury - ma ponadto, w intencji jej autorów, rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu. Przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

Senatorowie omówią także nowelizację ustawy o finansach publicznych, obniżającą progi relacji państwowego długu publicznego do PKB, nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dostosowującą przepisy prawa krajowego do przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony obywateli państw trzecich oraz ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług, zakładającą że przedsiębiorcy nie będą musieli metkować każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie.

W porządku obrad jest kilka senackich propozycji dostosowujących prawo do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy to projektu nowelizacji ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (określenie nowych zasad liczenia terminów skarg kasacyjnych), projektu nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (doprecyzowanie zasad zarządzania sądami, nowe uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa), a także projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (nowe zasady przyznawania numerów identyfikacyjnych, dających prawo do ubiegania się o płatności w ramach wspólnej polityki rolnej UE).

bECKSyUZ

Senatorowie wysłuchają także informacji o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o prawach konsumenta przyjęta Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu 6 miesięcy od jej podpisania przez prezydenta. Wdraża do polskich...
Sejm pomoże pracownikom upadłych firm Obecnie pracownicy nie są chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosi sąd w Polsce - projekt ma to zmienić.
Składanie wniosków online będzie prostsze Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
bECKSyVu
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)