Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za zmianą konstytucji. Mimo wątpliwości

0
Podziel się:

Marszałek Borusewicz głośno wyrażał swoją negatywną opinię.

Senat za zmianą konstytucji. Mimo wątpliwości
(PAP/Leszek Szymański)

Senat przyjął nowelizację konstytucji, która zakazuje kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Tym samym zakończyły się trwające kilkanaście miesięcy prace nad zmianą konstytucji. A nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Losy noweli konstytucji niemal do ostatniej chwili były niepewne. Senatorowie PO rozważali głosowanie za jej odrzuceniem i przygotowanie własnej inicjatywy ustawodawczej. Wątpliwości PO, ale także senatorów PiS, budził m.in. użyty w nowelizacji termin _ przestępstwo _, który - jak ocenili - może być płynny w zależności od tego, co zapisze się w Kodeksie karnym.

Senatorowie nie wykluczali, że ten sam cel można zrealizować nie poprzez zmiany konstytucji, a wprowadzając odpowiedni zapis np. w ordynacji wyborczej.

Ostatecznie senatorski klub PO zdecydował we wtorek wieczorem, że poprze nowelizację. Jak powiedział szef klubu senatorów PlatformyMarek Rocki, nie znaleziono czegoś lepszego niż to, co uchwalił Sejm.

_ - To co zostało zaproponowane przez naszych senatorów nie było lepsze niż to, co zostało uchwalone w Sejmie, gdyż budziło podobne zastrzeżenia prawne jak w przypadku nowelizacji konstytucji _ - podkreślił Rocki.

Podkreślił, że senatorowie PO musieli przegłosować zmiany w konstytucji zaproponowane przez Sejm, gdyż odsunięcie skazanych prawomocnym wyrokiem od tworzenia prawa było sztandarowym postulatem Platformy w kampanii wyborczej z 2007 r.

_ - Gdybyśmy odrzucili tę nowelizację, mogłoby to spowodować, że bylibyśmy pod obstrzałem mediów jako ci, którzy dopuszczają przestępców do sprawowanie władzy _ - ocenił szef klubu senatorów PO.

ZdaniemRyszarda Bendera(PiS), który głosował za zmianą konstytucji, gdyby Senat nie przyjął zaproponowanej przez Sejm nowelizacji, to postrzegany byłby w niedobrym świetle.

_ - Gdybyśmy tego nie uczynili, znaczna część społeczeństwa i mediów błędnie zrozumiałaby nasze obawy i przedstawiła nas jako tych, którzy chcą, aby przestępcy zasiadali w parlamencie. My od początku twierdziliśmy, że dla przestępców nie ma miejsca w Sejmie i w Senacie _ - powiedział Bender

| NOWELIZACJA KONSTYTUCJI |
| --- |
| Sejm znowelizował konstytucję 7 maja. Pierwotnie głosowanie w Senacie nad zmianą w konstytucji miało odbyć się półtora tygodnia temu, jednak na wniosek senatorów PO zostało przesunięte na środę. Według konstytucji, Senat nie ma możliwości wprowadzenia poprawek do zaproponowanej przez Sejm noweli; może ją tylko przyjąć lub odrzucić. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)