Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja za zakazem handlu dopalaczami

0
Podziel się:

UKIE wydał negatywną opinię do projektu ustawy.

Senacka komisja za zakazem handlu dopalaczami
(PAP)

Zakaz handlu tzw. dopalaczami wprowadza nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w czwartek poparła senacka komisja zdrowia.

Początkowo nowela - zgodnie z wytycznymi UE - miała zakazywać handlu tylko _ dopalaczami _ zawierającymi benzylopiperazynę (około 10 proc. siły działania amfetaminy). Sejm przyjął do niej poprawkę, która zakazuje rozprowadzania także 17 innych substancji, pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wydał negatywną opinię do projektu ustawy. Jak mówiła na początku lutego rzeczniczka Urzędu Monika Janus-Klewiado, do projektu nie dołączono badań i ekspertyz potwierdzających szkodliwość dla zdrowia niektórych substancji. _ _

_ - Jeżeli zostaną one załączone, to nowy projekt ustawy trafi do zaopiniowania przez naszych prawników _ - wyjaśniła rzeczniczka UKIE.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak zapewnił jednak podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji, że _ udało się ustalić konsensus z UKIE _. _ Każde państwo ma prawo wprowadzić taki system kontroli nad substancjami, które zagrażają zdrowiu publicznemu, który będzie zgodny z prawem _ - dodał wiceminister. Nie wyjaśnił jednak czego ten kompromis dotyczy.

Fronczak podkreślił w rozmowie z PAP, że szkodliwe dla zdrowia substancje, które wymieniono w załączniku znowelizowanej ustawy, będą mogły być używane do badań naukowych, w medycynie oraz w przemyśle.

Rzecznik firmy Dopalacze.com Piotr Domański ocenił, że nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii utrudni działania firmy, ale _ nie wpłynie w zasadniczy sposób na jej funkcjonowanie _.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z _ dopalaczami _, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonują, że _ dopalacze _ są _ legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych _.

Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkanki Lublina, która kupiła _ dopalacze _ i po ich spożyciu poczuła się źle. Zlecono kolejną opinię biegłych w tej sprawie.

Postępowania prowadzą także prokuratury w Poznaniu i Łodzi. Śledczy badają m.in. czy oferowane substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W około 60 sklepach z dopalaczami prowadzone są kontrole koordynowane przez urzędy skarbowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)