Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.03.2013 09:32

Sekretarz Stanu USA John Kerry z niespodziewaną wizytą w Iraku

Waszyngton uważa, że Bagdad mógłby wstrzymać zgodę na przelot nad swym terytorium samolotów z irańskim personelem wojskowym i bronią, wspierających syryjski rząd w walce z rebeliantami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(United States Department of State)

Amerykański sekretarz Stanu John Kerry składa niespodziewaną wizytę w Iraku, podczas której omawia z władzami tego kraju ściślejsze zaangażowanie Bagdadu w rozwiązanie konfliktu irackiego.

Waszyngton uważa, że Bagdad mógłby wstrzymać zgodę na przelot nad swym terytorium samolotów z irańskim personelem wojskowym i bronią, wspierających syryjski rząd w walce z rebeliantami.

Kerry chce wyrazić też zaniepokojenie Waszyngtonu falą demonstracji sunnickiej mniejszości w Iraku, oskarżającej szyicki rząd premiera Nuriego al-Malikiego o to, że jest "marginalizowana".

Jest to pierwsza wizyta szefa dyplomacji amerykańskiej w Iraku od wizyty Hillary Clinton w 2009 roku. Dochodzi do niej kilka dni po 10. rocznicy rozpoczęcia operacji Iracka Wolność - interwencji militarnej mającej uwolnić świat od zagrożenia, za jakie Waszyngton uznał brutalny i nieobliczalny reżim Saddama Husajna, podejrzewany przez Amerykanów o posiadanie broni masowej zagłady i o gotowość udostępniania jej Al-Kaidzie.

Kerry przybył wczoraj do Badgadu z Ammanu, gdzie towarzyszył prezydentowi Barackowi Obamie w wizycie na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier przyznaje: Poparłem misję w Iraku - _ Nie warto udawać mądrego, kiedy ma się wiedzę, której ci, którzy decyzję podejmowali, mieć nie mogli _ - powiedział dziś premier.
Amerykanie przyznają. To był błąd Dokładnie dziesięć lat temu, 20 marca, Stany Zjednoczone rozpoczęły zbrojne działania przeciwko Irakowi. Wojna oficjalnie zakończyła się 31 grudnia 2011 roku.
Miller twierdzi, że podejmował dobre decyzje Były premier odpiera zarzuty o odpowiedzialność za fiasko gospodarcze misji irackiej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz